Aktuální informace k DUPu

Kdo z Vás sleduje moji práci, musel už slyšet, že podporuji vznik projektu Dopravní uzel Pardubice (DUP). Nedávno jsem o tomto projektu jednal s ředitelem Správy a údržby silnic Pardubického kraje panem Němcem a také s náměstkem pro dopravu Petrem Kvašem. Myšlenka se mi líbí a rád bych ji pomohl uvést v život. Pardubice mají unikátní polohu nejen v rámci Česka, ale celé Evropy. Myslím si, že by naše město mohlo hrát významnou roli v rámci středoevropské dopravy. Nedávno jsem k tomu dokonce napsal článek, najdete ho ZDE.

Tak, a teď se pojďme podívat, jak to vypadá reálně s přípravou projektu a v jaké fázi se nachází. První konkrétní návrhy jsou na světě. Máme zakreslení do mapy a návrh trasování, který je v souladu s územním plánem města i kraje. To je dobrá zpráva, protože měnit územní plány není nic jednoduchého a hlavně rychlého. Pokud by trasování bylo v rozporu, znamenalo by to velkou překážku a zdržení na několik let. 

Co je důležité, že máme rovněž základní průzkum toho, jak by firmy (výrobci a dopravci) mohli tento systém využívat. Jasně, vnímejme čísla a odhady s rezervou jako „úvodní výkop“ pro diskuzi a ideový návrh. Uvidíme, co přinesou další jednání a jaké konkrétní kroky z nich vzejdou. Důležité je, že jsme našli odpovědi na klíčové otázky, které vzešly z hotové dopravní studie:

  • Vyjdou nám hlukové limity na okolních komunikacích, především v oblasti Lázní Bohdaneč?
  • Víme, kde přesně v oblasti průmyslové zóny Semtín by mohl být nový most přes Labe, včetně nové propojovací komunikace?
  • Bude nám kapacitně stačit silnice od křižovatky u Globusu až po zónu Semtín? 

Nebudu Vás napínat. Veškeré otázky byly zodpovězeny kladně a s kvalitním výsledkem. Na konkrétní výsledek a další návrhy si však, prosím, počkejme. Závěry studie musí schválit odpovědné samosprávy, tedy vedení Pardubického kraje i města Pardubic. Teprve po projednání a vzájemné dohodě budeme volit další kroky. 

Čekají nás další jednání. Osobně u nich budu přítomen. Můžu tak slíbit, že Vás budu o dalších postupech prací a příprav i nadále informovat. Jestli mátě zajímavé nápady, postřehy nebo inspiraci, budu rád, když mi je pošlete emailem nebo napíšete třeba na Facebooku.