Aktuálně

 • Výstavba vysokorychlostních tratí v Česku se blíží

  Není žádným tajemstvím, že ještě donedávna tu panoval názor, že jsme na vysokorychlostní tratě příliš malá země. Čísla ale mluví jasně. Data ukazují, že se jedná o pouhé mýty. Stačí se podívat do Belgie nebo Nizozemska, kde se běžně cestuje rychlostí 300 km/h. Jsem rád, že přínosy a důležitost vysokorychlostních tratí už dnes snad nikdo nezpochybňuje. Díky intenzivní přípravě, kterou zajišťuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), by už za šest let měla začít výstavba prvních…

 • Aktuální informace o stavu příprav splavnění Děčína a Přelouče

  Jezdíte pravidelně autem? Zejména v dopravní špičce silnice doslova praskají ve švech. Určitě to znáte taky. Velkou měrou se na tom podílí nákladní doprava, která zbytečně zahlcuje naše silnice. Chci proto dosáhnout toho, abychom ji přesunuli ze silnic na koleje a vodu. Kromě toho, že ulevíme životnímu prostředí, pomůžeme i stavu našich silnic a dálnic.

 • Unikátní přístup k mobilitě. Pardubická dopravní vize chytře propojuje všechny dopravní módy a nabízí vodíkovou alternativu k elektřině

  V posledních letech jsme svědky vzrušujícího vývoje v oblasti mobility. Vždyť například automobilový průmysl projde v následujících deseti letech větší změnou než za posledních padesát let dohromady. Staré technologie tak budou postupně nahrazeny modernějšími, které jsou ekonomicky efektivnější a přívětivější k životnímu prostředí. V Pardubickém kraji si tuto skutečnost velmi dobře uvědomují. Jako pardubický dopravní „vizionář“ chci tuto příležitost využít ve prospěch obyvatel.

 • Objem podvodů kvůli přetáčení tachometrů dosahuje už 10 miliard korun ročně

  O nekalých praktikách a nešvarech, které ohrožují české spotřebitele při koupi ojetého vozu, není potřeba dlouze mluvit. Kromě oblíbeného stáčení tachometrů jde o podvody s DPH, zatajování servisní historie a havárií či pozměňování identity vozu při dovozech ze zahraničí. Právě u dovážených ojetých aut je proto největší riziko z pohledu bezpečnosti vozidla. Velká část dovezených aut navíc splňuje pouze zastaralé emisní normy. Uspořádal jsem proto k tomuto tématu v Poslanecké sněmovně seminář a…

 • Digitalizace řidičského průkazu uleví řidičům

  Sněmovní podvýbor pro dopravu tento týden projednával možnost digitalizace řidičských průkazů. V případě uvedení této myšlenky v praxi by si tuzemští řidiči mohli nahrát prostřednictvím mobilní aplikace řidičský průkaz přímo do svých smartphonů. V takovémto případě by digitální průkaz mohl sloužit zároveň i jako identifikátor při komunikaci občana se státní správou. Osobně tuto možnost vítám, zároveň však ale nabádám k obezřetnosti.

 • Pardubičtí silničáři jsou na zimu připraveni

  Při pohledu z okna je jasné, že letní teploty jsou dávno pryč. Na dveře nám za chvíli bude klepat zima. Jako řidič ročně najezdím desetitisíce kilometrů. Nejen do Prahy, ale i po našem krásném kraji. Není tak divu, že mě osobně zajímá, jak je Správa a údržba silnic Pardubického kraje připravená na letošní zimu?

 • Dostavba obchvatu Chrudimi začne ještě v letošním roce!

  V rámci pravidelných poslaneckých výjezdů jsem se dnes vydal na Chrudimsko. Jednal jsem zde se starosty Heřmanova Městce a Chrudimi o klíčových regionálních dopravních stavbách – autobusovém terminálu a o nedokončeném obchvatu. Přípravy terminálu probíhají podle plánu a pokud Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) poskytne součinnost, stavební práce by mohly začít v dohledné době. V případě nedokončené části chrudimského obchvatu se přípravné práce chýlí ke konci a v prosinci letošního roku by…

 • Z Lanškrouna do Skuhrova po nové silnici!

  Dnes mám skvělou zprávu, která Vám musí zlepšit den. Dočkali jsme se! Kdo z Vás nedávno jel z Lanškrouna do Ústí nad Orlicí přes Skuhrov, moc dobře ví, že cesta více než silnici připomíná tankodrom. A to doslova. Vím to. Nedávno jsem tudy sám projížděl. Přitom je tahle silnice pro místní obyvatele mimořádně, řekl bych až životně důležitá.

 • Pardubice to s vodíkovou mobilitou myslí vážně, dalším krokem je vytvoření projektu

  Spousta lidí mi říká, že jsem tak trochu „pardubický“ dopravní vizionář. Jasně, beru to s nadsázkou, ale nebudu Vám lhát. Mám z toho radost. Lidé totiž vidí, že o projektech jenom nemluvíme, ale máme jasné a konkrétní výsledky práce. Kromě toho, že se snažím uvést v život projekt vysokorychlostních tratí (a to se nám společně s kolegy daří), podporuji i myšlenku vzniku Dopravního uzlu Pardubice. Rozhodně se ale netajím tím, že chci z Pardubic udělat „vodíkové“ město. Jak? Mám svou vizi, kterou…

 • Umožněme rozvoj regionálních letišť. Stát ušetří a navíc podpoří rozvoj regionů!

  Věděli jste, že podle statistik v Česku každý měsíc roste počet cestujících o pět procent? Je zajímavé, že přitom současná kapacita našeho největšího Letiště Václava Havla je plně vyčerpána. Vzhledem k situaci tak logicky vyplývá, že musí dojít k zastavení tohoto trendu, nebo ke kolapsu. Tohle opravdu chceme?

 • Slavnostně jsme otevřeli nové moderní učebny a dílny SŠ automobilní Holice

  Otevřeno! V pátek jsme otevřeli nově zrekonstruované učebny a dílny praktického vyučování Střední školy automobilní Holice. Jedná se o významnou událost v historii školy. Jsem proto rád, že i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová si našla ve svém nabitém kalendáři čas a přijela na tuhle událost.

 • Jak se mladí lidé dívají na politiku?

  Mladí lidé se nezajímají o nic a už vůbec ne o politiku. Tak tuhle větu slyším docela často. Je to pravda? Podle mě rozhodně ne! Už čtvrtým rokem pořádám soutěž pro středoškoláky "Staň se poslancem na jeden den!". Výherce tak má skvělou příležitost si vyzkoušet, jaké to je být poslancem a co všechno tato profese obnáší. Na druhou stranu i já díky tomu mám možnost nahlédnout mezi mladé lidi a zjistit, jak svět vidí oni. Letos jsem v Poslanecké sněmovně přivítal studenta Petra z Pardubic a…

 • Novela zákona o dráhách přinese jednotné jízdné, spojování vlaků i jednodušší kácení dřevin

  V Poslanecké sněmovně jsme dnes hlasovali ve III. čtení o vládním návrhu zákona o dráhách. Jako zpravodaj zákonu mám ohromnou radost, protože z 185 přítomných poslanců se pro schválení zákona vyslovilo 141, proti byl jeden a 43 se hlasování zdrželo. Zákon nyní putuje do Senátu, který má 30 dní na jeho projednání. Novela zavádí například zavedení systému jednotných jízdenek na dráze, možnost spojování vlaků na vytížených tratích nebo právo provozovatele dráhy kácet stromy v okolí drah.

 • Připravte se, tohle bude jízda!

  Nešlo si nevšimnout, jak velkou změnou prošel automobilový průmysl v posledních letech. A víte co? Věřím tomu, že v příštích deseti bude změna mnohem větší než za uplynulých padesát let dohromady. Podle mě to bude skutečná jízda, jakou si naši rodiče a možná ani my nedokážeme představit ani v těch nejdivočejších snech. Koneckonců nedávno jsem se o tom sám přesvědčil během návštěvy automobilové laboratoře.

 • Nesouhlasím s (ne)schválením zpráv ČT!

  Tohle už je poslední příspěvek, který se bude věnovat tématu z minulého volebního výboru. Slibuji. Je to ale mimořádně důležité téma, které se týká nás všech. Česká televize bývá v posledních letech často podrobena velké kritice. O tom, jestli je to právem, nebo ne můžeme dlouze diskutovat a je to legitimní postoj, na který má každý právo. Jsem ale přesvědčený, že odsouvání projednání výročních zpráv není správným postupem a nevyhovuje mi. Myslím, že je potřeba to říct nahlas!

 • Český rozhlas už má studia ve všech krajích, začal vysílat i ve Varech

  Psal jsem to tu už minule, na posledním volebním výboru se toho odehrálo víc než dost. Témat, o kterých Vám chci napsat, je hodně. Tentokrát je to čistě pozitivní zpráva, takže Vám všem zlepší den, o tom nepochybuji. Českému rozhlasu se totiž daří a musím jejich činnost a hospodaření ocenit alespoň dobrým slovem.

 • Co dál s digitalizací fotoarchivu ČTK?

  Na nedávné schůzi volebního výboru jsme se věnovali výročním zprávám České televize, České tiskové agentury a Českého rozhlasu. Není žádným tajemstvím, že veřejnoprávní služby jsou v posledních letech podrobeny silné kritice a rád bych se proto s Vámi podělil o novinky a můj pohled na věc. Informací je skutečně hodně, a proto jsem je rozdělil do tří článků. Tak, a teď se konečně pojďme podívat na ČTK.

 • Dopravní stavby příští rok spolknou neuvěřitelných 87 miliard korun!

  Na výstavbu dopravních staveb v roce 2020 je vyčleněno 87 miliard korun. Je to obdobná částka, jako v letošním roce. Řidiči, železničáři ani vodáci se tak nemusí bát, že nastolené tempo výstavby dopravní infrastruktury zvolní. Naopak, celá řada staveb příští rok započne a není sporu o tom, že české stavebnictví se bude pohybovat na hraně svých produkčních schopností.

 • Další krok směrem k realizaci. Studii proveditelnosti k VRT Přerov – Ostrava nakreslí Egis Rail a Sudop Praha!

  Udělali jsme další krok směrem k výstavbě vysokorychlostních tratí. Kolegové ze Správy železniční dopravní cesty v čele s generálním ředitelem Jiřím Svobodou úspěšně dotáhli tendr na zhotovitele Studie proveditelnosti Přerov – Ostrava. Klíčový dokument, který například zodpoví trasu trati, rychlost a další technické parametry, připraví sdružení francouzské firmy Egis Rail a české společnosti Sudop Praha. Výsledná cena je 13,8 milionu Kč bez DPH.

 • Žádné padělky nebo plovoucí platnost. Elektronická dálniční známka přinese několik novinek

  Trvalo to, ale dočkali jsme se. Řeč je o elektronických dálničních známkách, které začnou fungovat od roku 2021 a papírové se stanou úsměvnou minulostí. Jsem rád, že se jedná o další ze střípků do mozaiky, na jejímž konci bude skutečně digitální Česko. Skvělou zprávou je, že nový systém ušetří řidičům čas a nervy. Navíc přinese několik novinek, o kterých by řidiči měli vědět.