Aktuálně

 • Návštěva pivovaru Splávek

  Jestli mě sledujete na sociálních sítích nebo na mém webu, pak víte, že jsem velký patriot našeho kraje. Dlouhodobě jezdím po regionu a rád propaguji místní firmy, služby a lokální ekonomiku. Možná si vzpomenete, že během volební kampaně v roce 2020 jsem navrhoval větší podporu.

 • Můj projev k důvěře vlády

  Vážené kolegyně, kolegové, vážený pane předsedající, pane premiére, členové vlády. Děkuji za slovo. Já bych rád během dnešního projednávání vystoupil k tématu důvěry vlády a mohu slíbit a avizovat, že se budu primárně držet své oblasti, tedy gesce dopravy a toho, když jsem si porovnával předvolební sliby, to co vaše koalice navrhovala, nabízela občanům a voličům, to s čím argumentovalo hnutí ANO a to, jaká je realita dnešních dnů a dnešního, toho dnešního prohlášení.

 • Nehoda na D35 byla nešťastnou náhodou, ŘSD přesto urychlí výstavbu oplocení

  V pondělí podvečer došlo na novém dálničním úseku D35 Opatovice nad Labem – Časy k dopravní nehodě, kdy se osobní automobil střetnul se sedmi prasaty. K nehodě došlo na nečekaném místě, kde jsou prudké a vysoké náspy. Jedná se o skutečně nešťastnou shodu okolností, protože ani podle plánů ekologů i myslivců by se něco takového právě zde stát nemělo. Nehoda tak nesouvisí s tím, že by dálnice byla nějak uspěchaná nebo nedokončená.

 • Konečně! ŘSD zprovoznilo obchvat Chrudimi

  Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si pro řidiče a obyvatele Chrudimi a Slatiňan připravilo předčasný vánoční dárek. Navzdory řadě problémů z jara letošního roku, které mohly narušit harmonogram stavebních prací, se ŘSD podařilo dodržet původní plán zprovoznění druhé etapy obchvatu Chrudimi. Ten se řidičům otevřel dnes 20. prosince, tedy přesně dva roky od zahájení stavby.

 • Mnoho povyku pro nic, tohle se kolegům moc nepovedlo

  Minulý týden bylo zprávou číslo jedna zprovoznění dálničního úseku D35 Opatovice nad Labem – Časy. Nejen jako obyvatel našeho kraje, ale také jako řidič mám z této zprávy upřímnou radost. Kromě toho jsem rád, že se mi podařilo prosadit změny v zákonech, díky kterým mohou již dnes řidiči tento úsek konečně využívat. V souvislosti s jeho otevřením si však nešlo nevšimnout vystoupení kolegů poslanců z koalice Spolu, kteří z mého pohledu naprosto zbytečně přispěchali s kritikou ve stylu „otevírání…

 • Na prahu budoucnosti. V Česku začaly jezdit autonomní vlaky

  Pokud patříte mezi milovníky české železnice a srdcem jste „šotouši“, pak zbystřete! Tahle zpráva by Vám totiž rozhodně neměla uniknout. V Česku se totiž začínají prohánět první autonomní vlaky bez strojvedoucích! ANO, čtete správně. Zatím to sice bylo pouze „na zkoušku“, do dvou až tří let bychom se ale mohli dočkat ostrého provozu.

 • Nová vládní koalice se vykašlala na lidi

  Od říjnových voleb uplynulo teprve pár týdnů. Pětikoalice nám však už jasně ukazuje, jak (ne)bude řešit palčivé problémy obyvatel. Není žádným tajemstvím, že jsme se ocitli uprostřed energetické krize. Ceny plynu i elektřiny rostou raketovým tempem a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl změnit. Naopak, v příštím roce hrozí další zdražování a to dokonce až o 70%!

 • „Dálniční žně“ pokračují, řidiči se dnešním dnem dostanou z Hradce Králové až do Jaroměře

  Skoro by se s nadsázkou dalo říct, že si Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pro řidiče připravilo adventní kalendář se skvělými zprávami na každý den. Na počátku tohoto týdne jsme totiž zprovoznili nový dálniční úsek D35 Opatovice nad Labem – Časy s celkovou délkou přes 12,5 km a v nastoleném trendu pokračujeme. Dnes jsme totiž slavnostně otevřeli další dva nové úseky, a to na dálnici D11 z Hradce Králové směrem do Jaroměře. Kromě toho nás už v příštím týdnu čeká také zprovoznění druhé etapy…

 • ODS v Pardubicích předvádí ukázkový názorový veletoč na opravu koupaliště v akci

  Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil. Tak přesně tato dnes již legendární filmová hláška naplno vystihuje současnou politiku pardubické ODS v praxi Možná jste zaznamenali, že se na nedávném pardubickém zastupitelstvu strhl boj o opravu koupaliště na Cihelně za necelých 150 milionů. Jak všichni víme, koupaliště je v havarijním stavu a hrozí jeho úplné uzavření. Současně platí, že pokud chceme zabránit ještě vyšším nákladům, musíme ho co nejdříve opravit. O to více mě však…

 • Důležitý „milník“ dosažen! ŘSD dnes zprovoznilo dálniční úsek D35 Opatovice nad Labem – Časy

  Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes slavnostně zprovoznilo nový dálniční úsek mezi Opatovicemi nad Labem a Časy. Celkem se jedná o více než 12,5 km zcela nové dálnice za téměř 3,4 miliardy korun (bez DPH). Silniční spojení Čech s Moravou díky tomu bude o několik minut rychlejší. Dalšího navazujícího úseku Časy – Ostrov o celkové délce 14,7 km bychom se pak mohli dočkat ke konci roku 2022.

 • Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům

  Andrej Babiš s Petrem Fialou nedávno společně představili akci „Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům“. Nejsem doktor, nejsem virolog a nejsem ani epidemiolog. Z tohoto důvodu důvěřuji odborníkům a nechal jsem se očkovat. Mám za sebou obě očkování a jakmile to bude možné, půjdu na třetí posilovací dávku. Zajímá Vás proč?

 • Budoucnost dopravy. Jak se budeme pohybovat ve městech?

  Jak se budeme pohybovat ve městech? Tak tuhle otázku si s kolegy vedení našeho města pokládám velmi často. Kvalitní doprava je totiž základem pro spokojený život ve městě. Je proto nezbytné, abychom byli připraveni na moderní trendy a vytvořili komplexní systém, který bude sloužit všem obyvatelům města. Nedávno jsem vystoupil na pracovní snídani Institutu pro politiku a společnost, kde jsme o budoucnosti dopravy debatovali. Připravil jsem stručný report s nejdůležitějšími informacemi, které by…

 • Moderní nádraží jsou budoucností české železnice

  Jako poslanec a současně i místopředseda Správní rady Správy železnic se intenzivně zabývám rozvojem české železnice. Někdo by si mohl mylně myslet, že po volbách v „tahu na branku“ polevíme. Opak je však pravdou. Na Správě železnic nezahálíme a neustále hledáme nová řešení a projekty, které lidem zpříjemní cestování a současně udělají naši železnici modernějším, efektivnějším a také bezpečnějším místem.

 • Nový stavební zákon? Nastupující vládní koalice chystá kočkopsa, který může systém zkomplikovat.

  Podle mezinárodního žebříčku Doing business patří Česko v povolování staveb mezi vůbec nejhorší státy světa. Díky novému stavebnímu zákonu by se situace mohla začít brzy měnit směrem k lepšímu. Je však otázkou, zda k tomu skutečně dojde. Signály přicházející z nově vznikající vlády Petra Fialy naznačují, že nová koalice chce tolik potřebný a kvalitní zákon ještě před jeho plnou účinností změnit. Podle dosavadních vyjádření hrozí, že vznikne jakýsi hybridní kočkopes, který změnu a urychlení…

 • „Demokratické koalice“ odkryly svoji pravou tvář

  Minulý týden se konala první schůze Poslanecké sněmovny od konání říjnových voleb. Jedním z našich prvních úkolů bylo zvolení vedení sněmovny. Jako předseda Volební komise, která má veškeré volby uvnitř sněmovny na starost, Vám řeknu, že je to skutečně „fuška“ a náročný proces.

 • Most přes železniční koridor u Uherska. Zpoždění zprovoznění dálničního úseku nehrozí, způsobené náklady uhradí státu dodavatel

  Při stavbě dálničního mostu přes železniční koridor u Uherska nedávno došlo ke komplikacím, kvůli kterým byl narušen plynulý provoz rychlíků a vlaky nabíraly dlouhá zpoždění. Ukázalo se, že boční prefabrikované vzpěry totiž poklesly minimálně o pět centimetrů. Řada z vás se na mě začala obracet s otázkami, které se tohoto problému týkají. Velké obavy máme z případného zpoždění dostavby dálničního úseku D35 Časy – Ostrov a také z toho, jestli škody nepůjdou na vrub státu a veřejných rozpočtů.

 • Výstavba obchvatu Svitav začne zkraje příštího roku

  Obyvatelé Svitav a přilehlého okolí mají dobrý důvod k radosti. Krajský úřad Pardubického kraje totiž vydal stavební povolení pro obchvat Svitav, který městu výrazně uleví od nadměrné tranzitní dopravy. Projekt neprovází zásadní komplikace s odpůrci stavby a vzhledem k této skutečnosti by podle „ideálního scénáře“ mohlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájit stavební práce již na začátku příštího roku.

 • Aktuální stav příprav pardubického severovýchodního obchvatu

  Severovýchodní obchvat patří z pohledu dopravy v Pardubicích mezi naprosto stěžejní stavby. Po jeho dokončení dojde k výrazné úlevě a snížení dopravní zátěže ve městě. Obyvatelé a řidiči proto s napětím vyhlížejí termín zahájení výstavby a současně se obávají, aby nedošlo k posunu tohoto termín, jako jsme již tomu byli svědky několikrát v minulosti. Připravil jsem pro Vás stručný report s klíčovými informacemi, které by Vám neměly uniknout.

 • Správa železnic ke kácení nebezpečných dřevin přistupuje víc než zodpovědně

  Není to tak dávno, co jsem schytával kritiku za můj pozměňovací návrh umožňující kácení nebezpečných dřevin podél železničních tratí. Pro umožnění schválení této změny jsme měli samozřejmě velmi dobré důvody, jedním z nich byla například bezpečnost strojvedoucích a cestujících.

 • Česká železnice se stane bezpečnější, senátoři schválili novelu zákona o dráhách

  Ačkoliv železniční doprava patří obecně mezi nejbezpečnější formy přepravy, tak jsme v posledních letech byli svědky několika závažných nehod zaviněných lidským faktorem, z nichž některé skončily tragicky. Zabránit jejich opakování má novela zákona o dráhách, kterou nedávno schválil Senát. Českou železnici tak od příštího roku čeká celá řada změn a novinek.