Aktuálně

 • Terénní práce na přípravě vysokorychlostního spojení Drážďany – Praha pokračují v úseku Praha – Lovosice/Litoměřice

  Přípravy nové vysokorychlostní trati, která propojí Prahu s německými Drážďany jsou v plném proudu. Geodeti v současnosti mapují území pro další přípravu trasy mezi Prahou a Lovosicemi, respektive Litoměřicemi. Správa železnic díky tomu získá mapové podklady, které poslouží nejen pro samotnou studii, ale současně i pro všechny další fáze přípravy. Díky tomu ušetří nejen čas, ale i finanční prostředky vynakládané na nové železniční spojení.

 • Od vzletných slov k činům, stát navýšil rozpočet Správy železnic na 47 miliard korun!

  Poslední data jasně ukazují, jak moc tvrdě koronavirová opatření dopadla na naše hospodářství. Českou ekonomiku čeká pokles. Jak velký bude zatím nelze odhadnout, jedno je ale jisté – propad to bude citelný. Stát se přesto neuchýlil k rozpočtovým škrtům, naopak navyšuje výdaje na investice. Například Správa železnic tak bude hospodařit s historicky druhým největším rozpočtem. Jedná se o skvělou zprávu a důležitý impuls pro naši ekonomiku.

 • Poslanecký výjezd na Lanškrounsko

  Věděli jste, že lanškrounský zámek byl původně augustiniánský klášter postavený v roce 1393 a na zámek byl přestaven teprve až po husitských bouřích? Přiznám se, že já osobně jsem to nevěděl a zjistil jsem to, až teprve při nedávném poslaneckém výjezdu. Jak už samotná „zajímavost“ napovídá, tentokrát jsem zavítal do Lanškrouna a pokračoval dále do České Třebové. Nezapomněl jsem ale ani na menší obce, jako je například Sopotnice. Během své cesty jsem zjistil celou řadu podnětů a inspirací, které…

 • Pardubice ušetří stovky milionů korun, modernizace nadjezdu Kyjevská bude financována ze SFDI

  Skvělá zpráva v době „koronavirových opatření“ - městská kasa ušetří 217 milionů korun! Přesně takovouto sumu poskytne Státní fond dopravní infrastruktury Pardubicím na modernizaci klíčového nadjezdu u pardubické nemocnice. Město ze svého rozpočtu zaplatí „pouhých“ 18,5 milionů korun, což je v porovnání s celkovými náklady zanedbatelná část. Podle harmonogramu by se stavební práce měly rozběhnout na jaře příštího roku a měly by trvat zhruba devět měsíců.

 • Novela liniového zákona zkrátí délku přípravy dopravních staveb o několik let!

  Přípravy dopravních staveb se mnohdy táhnou spoustu let. Takhle je to špatně, štve mě to a chci to změnit. V posledních letech jsme zavedli celou řadu opatření. Namátkou mohu uvést například mezitímní rozhodnutí nebo jasný pevný řád pro výkupy pozemků. Díky těmto změnám se situace zásadně zlepšila. Stále to ale není ono. Velkou inspirací v tomto ohledu by pro nás měli být naši severní sousedé. Polsko v posledních letech udělalo opravdu obrovský kus práce a kilometry dálnic tady doslova rostou…

 • Dětské domovy v Pardubickém kraji se mohou těšit ze sportovních pomůcek

  #PlatNaDobrouVěc. Rozhodl jsem se věnovat svůj březnový poslanecký plat na dobročinné účely. V koronavirové krizi se zapomnělo na dětské domovy, a tak rozhodnutí bylo jasné. Cílem bylo věnovat dětským domovům v Pardubickém kraji potřebné věci a každý si zvolil co mu v době pandemie nejvíce scházelo. Ukázalo se, že v době, kdy děti nechodí do školy, musí sportovat i venku. Všechna přání se týkala sportovního náčiní.

 • Podaří se s Dědkem úspěšně (re)startovat hokej v Pardubicích?

  Hokej v Pardubicích patří k neodmyslitelným symbolům města. Pravdou ale zůstává, že v posledních letech nadělal pardubickým fanouškům více vrásek než skutečné radosti. Vždyť poslední mistrovský titul klub získal v roce 2012 a od té doby hraje buď průměrný hokej nebo dokonce bojuje o samotné přežití v nejvyšší lize. Většinový vlastník – město Pardubice proto chystá prodej klubu, který by měl klub opět nastartovat a vrátit na přední pozice, kam patří.

 • Pardubické letiště stojí před další těžkou výzvou, zvládne ji?

  Letecké odvětví v současné době prochází zkouškou. Globální pandemie koronaviru zasáhla celý svět a jednotlivé státy byly postupně nuceny omezit nebo dokonce zcela zakázat cestování. Letecké společnosti a letiště se tak prakticky ze dne na den ocitly v obrovských potížích. Oproti normálnímu stavu nemají téměř žádné vytížení a ekonomické ztráty se proto prohlubují. Situace dopadá i na naše pardubické letiště, které stojí před další těžkou výzvou, zvládne ji?

 • Masivní investice jsou lékem na současnou ekonomickou situaci

  „Koronavirová“ opatření znamenala pro tuzemskou ekonomiku tvrdou ránu a její zranitelnost se ukázala v plné nahotě. Některá odvětví doslova přestala fungovat ze dne na den a jiná běží pouze v omezeném režimu. Vláda sice přispěchala s různými programy na podporu podnikatelského prostředí, ty ale samy o sobě nestačí. Pokud chceme minimalizovat dopady této krize, musíme do ekonomiky napumpovat stovky miliard korun. Stěžejní roli v tomto ohledu musí plnit stát. Současně je ale nutná podpora ze…

 • Aktuální stav přípravy dálnice D43 v úseku Svitávka – Staré Město

  V krajině okolo Moravské Třebové můžeme i dnes vidět zbytky mostních konstrukcí, nebo například terénních úprav. Čas od času plány Hitlerovy dálnice ožívají v souvislosti s výstavbou D43, která má spojit Moravskou Třebovou s Brnem. V případě našeho kraje nás nejvíce zajímá dálniční úsek mezi Svitávkou a Starým Městem, kde dojde k propojení s budoucí dálnicí D35. Zajímá Vás, jak probíhají přípravy a na čem v současnosti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pracuje?

 • Rozvolnění rozpočtových pravidel není bianko šek, ale logický krok správným směrem

  Ministerstvo financí předpokládá, že v příštím roce bude v „optimistickém“ případě ve státním rozpočtu chybět 140 miliard korun. Navíc lze očekávat vyšší výdaje na sociální dávky dané ekonomickým vývojem. Celková částka tak může být mnohem větší. Pokud bychom tedy návrh zákona neschválili a museli bychom seškrtat státní výdaje alespoň o 150 miliard korun, nebo o tuto částku zvýšit daně. Osobně ani jednu z těchto možností nepovažuji za správnou volbu.

 • Poslanecký výjezd na Svitavsko

  V televizi, v rádiu, v novinách nebo na internetu. Koronavirus je prostě všude. Tohle téma už několik týdnů vládne veřejnému prostoru. Myslím, že je na čase si alespoň na chvíli vydechnout a načerpat trochu energie a sil, co říkáte? Pohodlně se proto usaďte, udělejte si dobrou kávu nebo svůj oblíbený čaj a pojďte si přečíst můj „report“ z nedávného výjezdu po kraji. Tentokrát jsem se vydal na Svitavsko a jako vždy jsem nasbíral spoustu podnětů a nápadů, které mohou pomoci našemu regionu.

 • Toalety na hlavním nádraží dostanou po mnoha letech opět důstojný „kabát“

  Občané cestující přes hlavní nádraží v Pardubicích se již brzy dočkají dlouho očekávané změny. Na základě mé iniciativy Správa železnic vyslyšela volání občanů po opravě místních toalet, které nesplňují standardy a požadavky 21. století. Zároveň dojde ke změně jejich provozní doby na neomezený provoz. V současné době probíhá zmapování stávajících sítí a napojení tak, aby příprava pro opravu byla do konce dubna dokončena. Samotné práce se rozběhnou ihned poté.

 • D35 aktuálně: Dálniční úseky Janov – Opatovec – Staré Město

  Poslední dva dálniční úseky D35 v Pardubickém kraji směrem na Mohelnici jsou Janov – Opatovec – Staré Město, které již mají pravomocné územní rozhodnutí. V obou případech v současnosti probíhají práce na dokumentaci pro získání stavebního povolení. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce požádat o stavební povolení z Janova do Opatovce koncem letošního roku. Navazující úsek do Starého Města je v plánu až na srpen příštího roku.

 • D35 aktuálně: Dálniční úsek Džbánov – Litomyšl – Janov

  Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) koncem minulého roku získalo územní rozhodnutí pro stavbu dálničního úseku ze Džbánova do Litomyšle a z Litomyšle do Janova. Proti rozhodnutí se prakticky ihned odvolalo sdružení Živé Kornice, a to přestože tento úsek neprochází přes území obce. Litomyšl patří mezi města, která jsou dlouhodobě přetížena tranzitní dopravou. Její obyvatelé proto doufají v co nejrychlejší zahájení výstavby dálničního úseku, který by městu ulevil od nadměrné dopravy a zároveň…

 • D35 aktuálně: Dálniční úsek Vysoké Mýto - Džbánov získal pravomocné územní rozhodnutí

  V záplavě negativních zpráv obyvatele Pardubického kraje jistě potěší pozitivní novinka v podobě posunu příprav dálničního úseku D35 Mýto – Džbánov. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nedávno informovalo o pravomocném územním rozhodnutí stavby. Jedná se o zásadní posun směrem k dokončení příprav a k zahájení terénních prací na tomto téměř šestikilometrovém úseku. První řidiči by se po něm mohli svézt již v roce 2026.

 • D35 aktuálně: Dálniční úsek Ostrov – Vysoké Mýto získal nepravomocné územní rozhodnutí

  Dálniční úsek D35 z Ostrova do Vysokého Mýta získal souhlas se svojí trasou. Stavební úřad ve Vysokém Mýtě vydal v půli dubna nepravomocně územní rozhodnutí na sedmikilometrovou část, která bude navazovat na úsek Ostrov – Časy. Ten se v Pardubickém kraji staví od prosince 2018 a dokončen by měl být přibližně v polovině roku 2022.

 • D35 aktuálně: Potvrzeno, první dva úseky budou zprovozněny v roce 2022

  Ještě pár let zpátky platilo, že o dálnici D35 se toho více napsalo, než se jí reálně postavilo. Jsem rád, že tohle přirovnání už neplatí a ledy se opravdu hnuly správným směrem. Chybějící dálnice totiž trápí nejenom řidiče, ale všechny obyvatele našeho krásného kraje. Tranzitní doprava projíždí centry měst a negativně se tak podepisuje na našem zdraví, majetku nebo silniční bezpečnosti. To je samozřejmě špatně a musíme proto co nejdříve dálnici dokončit v celé její trase. Zajímá Vás, jak…

 • Nové železniční projekty by měly být financovány z výnosů českých nádraží

  V posledních letech můžeme stále častěji pozorovat trend, kdy se z významných železničních stanic stávají ekonomická centra. Vzhledem k vysoké koncentraci cestujících není tento vývoj ničím překvapivým. Nádraží představují atraktivní místa, která kromě primárně železničních služeb nabízí často další možnosti. Zejména na západě je tak běžné, že tu jsou situovány obchody, informační centra nebo dokonce hotely s kongresovými sály. Sám sebe se proto ptám, zda není na čase, aby Správa železnic tuto…

 • Miliardová investiční akce začne přestavbou toalet

  Už brzy nás čeká rozsáhlá rekonstrukce, kterou pardubické hlavní nádraží za dobu své existence nepamatuje. S mírnou nadsázkou lze tvrdit, že nezůstane kámen na kameni. V rámci rekonstrukce nádraží vzniknou nové obchody, parkovací místa nebo nabíječka pro elektrokola. Dojde ale například i na modernizaci nádražních toalet. Správa železnic tak reaguje na podněty občanů Pardubic, kteří volali po lepších hygienických podmínkách. Jaký je „jízdní řád“? Co přesně zahrnují jednotlivé etapy? A jak…