Aktuálně

 • K rozvoji české dopravní infrastruktury přistupuji vždy transparentně a profesionálně

  Na serveru Seznam Zprávy se objevila spekulace o tom, že jsem měl v loňském roce pomáhat neznámé firmě k velké zakázce. NENÍ TO PRAVDA! Redaktorovi Janu Novákovi jsem poskytl téměř hodinový otevřený rozhovor a detailně jsem popsal své kroky. Přesto je už samotný nadpis článku zavádějící, redaktor navíc zamlčel všechny podstatné skutečnosti, které ukazují, že jsem konal správně a otevřeně. Vysvětlení proto nabízím zde.

 • Dálniční úsek D35 kolem Vysokého Mýta získal územní rozhodnutí

  Dálnice D35 představuje klíčovou dopravní stavbu nejen pro celý Pardubický kraj, ale pro celé Česko. Po svém dokončení bude alternativou k dálnici D1. Není proto divu, že jako řidič mám proto nesmírnou radost. Územní rozhodnutí pro další dálniční úsek, byť nepravomocné, je zásadním posunem v přípravě. Jakmile bude rozhodnutí pravomocné, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může začít s přípravou dokumentace pro stavební povolení a s výkupem pozemků.

 • Studie proveditelnosti Praha – Mladá Boleslav – Liberec je schválená

  Studii proveditelnosti navrhující zlepšení železničního spojení mezi Prahou, Mladou Boleslaví a Libercem ve variantě počítající s modernizací úseků Praha-Vysočany – Všetaty a Lysá nad Labem/Nymburk – Mladá Boleslav – Bakov nad Jizerou včetně novostaveb tzv. Všejanské, Bezděčínské a Dalovické spojky. Po mnoha letech prověřování tak bylo konečně nalezeno technické řešení, které se podařilo z ekonomického pohledu obhájit a Správa železnic může pokračovat v investiční přípravě.

 • Jak ještě více zrychlit výstavbu dálnic a železnic? Jednou z možností by mohl být „polský model“ liniového zákona

  Tento týden jsem se setkal s polským ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykem. Společně jsme řešili rozvoj dopravní infrastruktury a efektivní legislativní nástroje. Polsko v roce 2006 totiž zásadním způsobem změnilo legislativu ve vztahu k liniovým dopravním stavbám, zejména k výkupu potřebných pozemků. Právě majetkové spory jsou jedním ze zásadních problémů, které blokují přípravy silnic, dálnic a železnic v Česku.

 • Přípravy dopravních staveb zrychlí až o několik let!

  Poslanecká sněmovna tento týden v I. čtení schválila novelu zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Jedná se o další zásadní krok, který zkrátí proces příprav dopravních staveb až o několik let. Návrh navazuje na novelu z roku 2018, která je od loňského roku účinná a pomáhá v terénu. Cílem novely inspirované německým liniovým zákonem je sjednocení postupu při ochraně životního prostředí, posílení role státu v přípravě strategických staveb nebo…

 • V letošním roce uděláme zásadní kroky v přípravě VRTek!

  Nezaujatý pozorovatel musí mít v posledních letech skutečnou radost z pokroků v přípravách vysokorychlostních tratí (VRT). Dlouhou dobu to totiž vypadalo, že se jich Česko nikdy nedočká. V roce 2017 ale nastal klíčový zlom a stát se od té doby snaží dohnat časové manko. A to se mu daří. Správa železnic má i v letošním roce před sebou celou řadu výzev. Pokud se je podaří překonat, budeme k VRTkám zase o další kus blíže.

 • Je obrana společenského kreditu mediálních rad snahou o ovládnutí médií? Jistěže ne

  Členové všech mediálních rad by měli splňovat přísná etická a společenská kritéria. V obecné míře na to pamatují dotyčné zákony. Ukládají Sněmovně volit zástupce významných regionálních, politických, sociálních a kulturních názorových proudů. Jinými slovy: OSOBNOSTI. Radní ČT Zdeněk Šarapatka bohužel svou významnou roli nepochopil. Ve veřejném prostoru si dlouhodobě léčí historické šrámy, intenzivně vstupuje do politických debat a své oponenty častuje hanlivými výrazy a urážkami.

 • Pardubice budou dalším městem, jehož ulice bude pojmenována po Václavu Havlovi

  Bývalý československý a český prezident Václav Havel je pro mnohé oprávněně symbolem odvahy a svobody. Byl to právě on, kdo se velkou měrou zasadil o to, že dnes žijeme ve svobodné zemi. Ani na vteřinu jsem proto neváhal a podpořil jsem návrh kolegy Víta Ulricha na přejmenování ulice za zimním stadionem po Václavu Havlovi.

 • O dalším osudu hokejového klubu se bude rozhodovat na začátku února

  Stejně jako jsou Pardubice neodmyslitelně spjaty s pečením perníků, patří k nim i hokej. Patří mezi nejúspěšnější sporty, které u nás máme. Náš klub už brzy oslaví 100 let od svého vzniku. Za dobu své existence dokázal, že patří mezi českou hokejovou elitu. V posledních letech se ale pardubickému Dynamu nedaří. Vždyť poslední titul jsme získali v roce 2012 a od té doby jsou naše výsledky v extralize horší a horší. Klub proto potřebuje zásadní změnu a především silného partnera.

 • Deset milionů korun pro budoucí „supersportoviště“

  Opadané stěny a chátrající budova. Přesně tohle Vás většinou napadne při pohledu na omšelé sportoviště na Dukle. Tohle se už ale brzy změní. Na nedávném jednání zastupitelstva jsme schválili peníze na pořízení projektové dokumentace k přestavbě celého atletického areálu, projektu DUKLA SPORTOVNÍ. Udělali jsme tak první velký krok, na jehož konci bude nejen sportoviště splňující nejvyšší mezinárodní požadavky, ale především místo, kam budeme chodit trávit náš volný čas.

 • Správa železnic v letošním roce investuje do železnic miliardy korun!

  V letošním roce nás na železnici čekají desítky investičních akcí za miliardy korun. Jako místopředseda správy rady Správy železnic mám radost, že rozvíjíme železniční infrastrukturu. Dočkáme se tak například modernizace „našeho“ železničního uzlu Pardubice, ale i rekonstrukcí mnoha dalších traťových úseků. Navíc nás čekají opravy nádražních budov. Cestování bude díky tomu opět výrazně pohodlnější, ale zároveň i rychlejší a spolehlivější. Týkají se modernizace i Vás? Podívejte se na soupis…

 • Novela autoškolského zákona omezí počet opakování závěrečných zkoušek

  Pracovní skupina pro autoškolství na Ministerstvu dopravy identifikovala nejpalčivější problémy při provozování autoškoly v podmínkách aktuálního znění zákona č. 257/2000 Sb. („autoškolský zákon“). Jedná se ryze o odborné řešení problémů. Návrh je nekonfliktní a má prioritně přínos pro provozovatele autoškol, zkušební komisaře a žadatele o řidičská oprávnění.

 • Vysokorychlostní tratě budou mít přímý dopad na Pardubice

  Stále častěji slýchávám názor, že Pardubice nebudou mít napojení na vysokorychlostní trať. Je to nesmysl a není to pravda. Jako pardubický patriot bych tuto možnost nikdy nedopustil. Vysokorychlostní vlaky sice nepovedou přímo do Pardubic, ale modernizovaný železniční koridor nám umožní se na vysokorychlostní trať napojit. Ve výsledku nám tak cesta do Prahy bude trvat necelou půl hodinku.

 • Pardubické letiště v roce 2019 odbavilo přes sto tisíc cestujících

  Pardubické letiště minulý týden zveřejnilo počet odbavených cestujících, kterých bylo mírně přes sto tisíc. Rostla navíc i přeprava Carga. Přesto vše ale letiště stále není ekonomicky soběstačné. Změní se to? Jsem přesvědčený, že ano. Na rozdíl od ostatních regionálních letišť máme ohromný potenciál. Bohužel nepotěším zlé jazyky. Není to tak dávno, co jsem se setkal s vedením pražského letiště a kolegové potvrdili má slova.

 • Průlomový moment. Správa železnic vypsala tendr na zpracování dokumentace k územnímu rozhodnutí pro první úsek vysokorychlostní trati

  Správa železnic nedávno zveřejnila zadávací řízení na zpracování dokumentace pro vydání rozhodnutí o umístění stavby (DÚR) první vysokorychlostní trati v České republice v úseku Praha - Běchovice – Poříčany (VRT Polabí). Jedná se tak o další krok k získání stavebního povolení.

 • Začátek roku 2020 přinesl změnu, která ovlivní více než 17 tisíc zaměstnanců!

  Českou železnici čeká novinka. S příchodem roku 2020 změnila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) svůj dosavadní název a nově bude vystupovat pouze pod jeho zkrácenou verzí „Správa železnic“. Tuto změnu, kterou vítá odborná veřejnost, umožnila čerstvá novela zákona 266/1994 Sb., o dráhách. Jako iniciátor novinky a zpravodaj celého zákona mám radost, že změna se začíná projevovat v praxi už od prvních dnů nového roku.

 • Železniční revoluce začala, souboj se přesunul nově do krajů!

  Neděle 15. prosince 2019. Tohle doslova „magické“ datum přineslo největší změnu na železnicích za několik posledních let. O čem je řeč? Dosud jsme byli zvyklí, že soukromí železniční dopravci operují na hlavních tratích, která spojují největší města. Od pondělního rána je ale vše jinak. Soukromí dopravci přebírají část rychlíků a krajských linek. Čeká nás zvýšení komfortu a kvality cestování? Bohužel první pocity vzbuzují rozpaky …

 • Vysokorychlostní tratě budou obsluhovat nové terminály mimo centra velkých měst

  Jednou z hlavních priorit naší vlády je vybudování vysokorychlostních tratí. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se proto intenzivně zabývá jejich přípravou a musím říct, že jako místopředseda správní rady mám velkou radost z dalšího posunu. Ze studie proveditelnosti tratě Praha – Brno – Břeclav například víme, že velká města budou obsluhována z nových terminálů, která vzniknou na jejich okraji. Týká se to i Vás?

 • Omezit víkendový provoz kamionů ničemu nepomůže. Navíc způsobí další problémy

  V předchozím článku jsem Vám psal, proč bychom neměli plošně zakazovat předjíždění kamionů. Na nedávném jednání hospodářského výboru jsme se ale věnovali i návrhu na omezení jejich víkendového provozu, se kterým přišlo ministerstvo dopravy. Omezení doby není upraveno na evropské úrovni a jednotlivé členské státy tak mají tyto pravidla rozdílně nastavena.

 • Čeká řidiče kamionů plošný zákaz předjíždění?

  Na posledním jednání hospodářského výboru v letošním roce nás čekalo několik návrhů, které se týkají kamionové dopravy. Pamatujete si ještě na loňskou zimu a na kamiony, které absolutně zablokovaly dálnice? V této souvislosti se začalo intenzivně mluvit o zavedení plošného zákazu předjíždění pro kamiony. Navíc netrvalo dlouho a začalo se debatovat o tom, zda bychom neměli omezit jejich víkendový provoz.