Aktuálně

 • Podpořme cestovní ruch v našem kraji 500 korunami pro každého občana

  Už jste to četli? Navrhuji, aby každý občan Pardubického kraje, který bude mít zájem, dostal příspěvek ve výši 500 korun na pobyt v ubytovacích zařízeních v kraji na svou dovolenou, výlet nebo rekreační pobyt během roku 2021. Pojďme se na to podívat podrobněji.

 • Vedení Pardubic pracuje intenzivně na dopravním rozvoji města. Spolupráce samosprávy s ministerstvy tak přináší konkrétní výsledky

  Pardubický primátor Martin Charvát se v závěru června na základě mé iniciativy setkal se zástupci ministerstva obrany a dopravy. Předmětem schůzek byla klíčová rozvojová témata z pohledu města – splavnění Labe do Pardubic, trasování jihozápadního obchvatu a smluvní závazky ve vazbě na „Červeňák“. Jednání přinesla nové informace, které vnáší impuls do dalšího vývoje.

 • Náš kraj má ohromný turistický potenciál. Teď toho jen využít

  Pardubický kraj má veškeré předpoklady k tomu, aby se v letošním roce stal cílem tuzemských cestovatelů pro letní dovolenou. Turisty nedotčené památky, nádherná příroda nebo kulturní zážitky jsou zárukou kvalitně stráveného odpočinku. O podobě letošní dovolené máme s rodinou jasno, strávíme ji v kraji mého srdce.

 • Výstavba české dopravní infrastruktury dneškem dramaticky zrychluje! Jaké jsou hlavní přínosy liniového zákona?

  V předchozí poslanecké novele jsme posílili roli státu na úkor majitelů (zavedení mezitímního rozhodnutí), nyní také významně vyvíjíme tlak na úřady a státní správu (rozšíření fikce souhlasu, zavedení jasných povinných lhůt pro vydání rozhodnutí). Kromě zákona č. 416/2009 Sb. návrh novelizuje především stavební zákon a dílčí změny provádí i v dalších předpisech, zejména ve správním řádu, v zákoně o pozemních komunikacích, v zákoně o ochraně přírody a krajiny, v energetickém zákoně, v zákoně o…

 • Pandemie zvýšila nezbytnost kontroly přímých investic

  Jsem rád, že hospodářský výbor sněmovny má konečně na stole k projednání dlouho připravovaný návrh zákona, který v České republice zřídí mechanismus pro prověřování přímých zahraničních investic realizovaných investory ze zemí mimo Evropskou unii.

 • Aktuální informace k obchvatu Holic

  Není to tak dávno, co jsem se vrátil ze své „inspekční cesty“ po přivaděčích dálnice D35. Stavební práce na dálničních úsecích Opatovice – Časy – Ostrov probíhají podle harmonogramu a první řidiči se po nich svezou v roce 2022. Je proto nesmírně důležité, abychom co nejdříve začali stavět přivaděče k dálnici, které tvoří obchvaty měst a chrání je tak před dopravním kolapsem.

 • Aktuální stav příprav obchvatu Sezemic

  Zprovoznění nových dálničních úseků Opatovice – Časy – Ostrov změní dopravní toky v jejich okolí. Počaply, Sezemice i Časy z tohoto pohledu patří mezi nejohroženější obce. Všichni řidiči jedoucí z Pardubic a okolí budou skrze ně projíždět, aby se napojili na dálnici. Současný stav je už nyní katastrofální. Pokud nedojde ke zprovoznění obchvatů Sezemic a Holic, pak budou tyto obce na hranici dopravního kolapsu.

 • Terénní práce na přípravě vysokorychlostního spojení Drážďany – Praha pokračují v úseku Praha – Lovosice/Litoměřice

  Přípravy nové vysokorychlostní trati, která propojí Prahu s německými Drážďany jsou v plném proudu. Geodeti v současnosti mapují území pro další přípravu trasy mezi Prahou a Lovosicemi, respektive Litoměřicemi. Správa železnic díky tomu získá mapové podklady, které poslouží nejen pro samotnou studii, ale současně i pro všechny další fáze přípravy. Díky tomu ušetří nejen čas, ale i finanční prostředky vynakládané na nové železniční spojení.

 • Od vzletných slov k činům, stát navýšil rozpočet Správy železnic na 47 miliard korun!

  Poslední data jasně ukazují, jak moc tvrdě koronavirová opatření dopadla na naše hospodářství. Českou ekonomiku čeká pokles. Jak velký bude zatím nelze odhadnout, jedno je ale jisté – propad to bude citelný. Stát se přesto neuchýlil k rozpočtovým škrtům, naopak navyšuje výdaje na investice. Například Správa železnic tak bude hospodařit s historicky druhým největším rozpočtem. Jedná se o skvělou zprávu a důležitý impuls pro naši ekonomiku.

 • Poslanecký výjezd na Lanškrounsko

  Věděli jste, že lanškrounský zámek byl původně augustiniánský klášter postavený v roce 1393 a na zámek byl přestaven teprve až po husitských bouřích? Přiznám se, že já osobně jsem to nevěděl a zjistil jsem to, až teprve při nedávném poslaneckém výjezdu. Jak už samotná „zajímavost“ napovídá, tentokrát jsem zavítal do Lanškrouna a pokračoval dále do České Třebové. Nezapomněl jsem ale ani na menší obce, jako je například Sopotnice. Během své cesty jsem zjistil celou řadu podnětů a inspirací, které…

 • Pardubice ušetří stovky milionů korun, modernizace nadjezdu Kyjevská bude financována ze SFDI

  Skvělá zpráva v době „koronavirových opatření“ - městská kasa ušetří 217 milionů korun! Přesně takovouto sumu poskytne Státní fond dopravní infrastruktury Pardubicím na modernizaci klíčového nadjezdu u pardubické nemocnice. Město ze svého rozpočtu zaplatí „pouhých“ 18,5 milionů korun, což je v porovnání s celkovými náklady zanedbatelná část. Podle harmonogramu by se stavební práce měly rozběhnout na jaře příštího roku a měly by trvat zhruba devět měsíců.

 • Novela liniového zákona zkrátí délku přípravy dopravních staveb o několik let!

  Přípravy dopravních staveb se mnohdy táhnou spoustu let. Takhle je to špatně, štve mě to a chci to změnit. V posledních letech jsme zavedli celou řadu opatření. Namátkou mohu uvést například mezitímní rozhodnutí nebo jasný pevný řád pro výkupy pozemků. Díky těmto změnám se situace zásadně zlepšila. Stále to ale není ono. Velkou inspirací v tomto ohledu by pro nás měli být naši severní sousedé. Polsko v posledních letech udělalo opravdu obrovský kus práce a kilometry dálnic tady doslova rostou…

 • Dětské domovy v Pardubickém kraji se mohou těšit ze sportovních pomůcek

  #PlatNaDobrouVěc. Rozhodl jsem se věnovat svůj březnový poslanecký plat na dobročinné účely. V koronavirové krizi se zapomnělo na dětské domovy, a tak rozhodnutí bylo jasné. Cílem bylo věnovat dětským domovům v Pardubickém kraji potřebné věci a každý si zvolil co mu v době pandemie nejvíce scházelo. Ukázalo se, že v době, kdy děti nechodí do školy, musí sportovat i venku. Všechna přání se týkala sportovního náčiní.

 • Podaří se s Dědkem úspěšně (re)startovat hokej v Pardubicích?

  Hokej v Pardubicích patří k neodmyslitelným symbolům města. Pravdou ale zůstává, že v posledních letech nadělal pardubickým fanouškům více vrásek než skutečné radosti. Vždyť poslední mistrovský titul klub získal v roce 2012 a od té doby hraje buď průměrný hokej nebo dokonce bojuje o samotné přežití v nejvyšší lize. Většinový vlastník – město Pardubice proto chystá prodej klubu, který by měl klub opět nastartovat a vrátit na přední pozice, kam patří.

 • Pardubické letiště stojí před další těžkou výzvou, zvládne ji?

  Letecké odvětví v současné době prochází zkouškou. Globální pandemie koronaviru zasáhla celý svět a jednotlivé státy byly postupně nuceny omezit nebo dokonce zcela zakázat cestování. Letecké společnosti a letiště se tak prakticky ze dne na den ocitly v obrovských potížích. Oproti normálnímu stavu nemají téměř žádné vytížení a ekonomické ztráty se proto prohlubují. Situace dopadá i na naše pardubické letiště, které stojí před další těžkou výzvou, zvládne ji?

 • Masivní investice jsou lékem na současnou ekonomickou situaci

  „Koronavirová“ opatření znamenala pro tuzemskou ekonomiku tvrdou ránu a její zranitelnost se ukázala v plné nahotě. Některá odvětví doslova přestala fungovat ze dne na den a jiná běží pouze v omezeném režimu. Vláda sice přispěchala s různými programy na podporu podnikatelského prostředí, ty ale samy o sobě nestačí. Pokud chceme minimalizovat dopady této krize, musíme do ekonomiky napumpovat stovky miliard korun. Stěžejní roli v tomto ohledu musí plnit stát. Současně je ale nutná podpora ze…

 • Aktuální stav přípravy dálnice D43 v úseku Svitávka – Staré Město

  V krajině okolo Moravské Třebové můžeme i dnes vidět zbytky mostních konstrukcí, nebo například terénních úprav. Čas od času plány Hitlerovy dálnice ožívají v souvislosti s výstavbou D43, která má spojit Moravskou Třebovou s Brnem. V případě našeho kraje nás nejvíce zajímá dálniční úsek mezi Svitávkou a Starým Městem, kde dojde k propojení s budoucí dálnicí D35. Zajímá Vás, jak probíhají přípravy a na čem v současnosti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pracuje?

 • Rozvolnění rozpočtových pravidel není bianko šek, ale logický krok správným směrem

  Ministerstvo financí předpokládá, že v příštím roce bude v „optimistickém“ případě ve státním rozpočtu chybět 140 miliard korun. Navíc lze očekávat vyšší výdaje na sociální dávky dané ekonomickým vývojem. Celková částka tak může být mnohem větší. Pokud bychom tedy návrh zákona neschválili a museli bychom seškrtat státní výdaje alespoň o 150 miliard korun, nebo o tuto částku zvýšit daně. Osobně ani jednu z těchto možností nepovažuji za správnou volbu.

 • Poslanecký výjezd na Svitavsko

  V televizi, v rádiu, v novinách nebo na internetu. Koronavirus je prostě všude. Tohle téma už několik týdnů vládne veřejnému prostoru. Myslím, že je na čase si alespoň na chvíli vydechnout a načerpat trochu energie a sil, co říkáte? Pohodlně se proto usaďte, udělejte si dobrou kávu nebo svůj oblíbený čaj a pojďte si přečíst můj „report“ z nedávného výjezdu po kraji. Tentokrát jsem se vydal na Svitavsko a jako vždy jsem nasbíral spoustu podnětů a nápadů, které mohou pomoci našemu regionu.

 • Toalety na hlavním nádraží dostanou po mnoha letech opět důstojný „kabát“

  Občané cestující přes hlavní nádraží v Pardubicích se již brzy dočkají dlouho očekávané změny. Na základě mé iniciativy Správa železnic vyslyšela volání občanů po opravě místních toalet, které nesplňují standardy a požadavky 21. století. Zároveň dojde ke změně jejich provozní doby na neomezený provoz. V současné době probíhá zmapování stávajících sítí a napojení tak, aby příprava pro opravu byla do konce dubna dokončena. Samotné práce se rozběhnou ihned poté.