Česko by mělo chránit své ovzduší! Tohle je jasný a konkrétní plán, jak toho dosáhnout

Tvrdím, že každý politik, který je placen z veřejných peněz by měl nejen naslouchat potřebám občanů, ale zároveň je informovat i o tom, co ve své pracovní době dělá a na čem pracuje. Osobně se téhle zásady držím a na rozdíl od některých „pracovitých“ poslanců z našeho kraje, si každý z Vás může na mém webu nebo sociálních sítích přečíst, co jsem vlastně všechno (ne)dělal. A v tomhle budu jednoznačně pokračovat.

Dnes bych se s Vámi rád podělil o pocity a informace z nedávné schůzky, na které jsem se potkal s eurokomisařem Karmenem Vellou, který se věnuje oblasti životního prostředí. Není asi potřeba dlouze psát o tom, že životní prostředí ve kterém žijeme, je jedním z největších darů, které nám "Matka příroda" nadělila. Bohužel někteří lidé okolo nás si neuvědomují, že máme jenom jednu planetu a jinou mít nebudeme… škoda ale házet hrách na zeď.

Mám rád schůzky, které nejsou o prázdných slovech, ale naopak! Když vážně řešíte konkrétní věci, které mají jasné výsledky. A tohle byl přesně ten případ. Společně s kolegy z EU jsme mluvili o problémech, které nás trápí. Třeba o dopravě, která je v Česku jedním z největších znečišťovatelů ovzduší. Na tomhle musíme dost zapracovat a změnit to. Můžu Vám slíbit, že budu bojovat za přesun nákladní dopravy z našich silnic na železnice.

Znečišťování ale není samozřejmě "jenom" o dopravě. Upřímně přiznávám, že mě třeba vyděsila interaktivní mapa zachycující znečištění ovzduší, podívejte se sami ZDE. Mapa ukazuje live data ze stovek stanic měřících kvalitu ovzduší. Asi nikdo nemůže rozporovat, kde je hranice mezi čistým a znečištěným – bohužel to je mezi „západní Evropou“ a námi. Tohle se mi nelíbí a rozhodně nejsem sám!

Osobně si z debaty s eurokomisařem odnáším to, že v dopravě jsou před námi velké výzvy, které mohou pomoci. Větší podíl elektromobilů a hybridů, podpora vodíkového pohonu, ale i inovativních řešení, jako je řízení dopravy vedoucí k snížení kongescí a zvýšení efektivity (čtěte obsazenosti) hromadné dopravy. Jsou věci, na kterých už teď pracujeme. Cítím ale, že musíme přidat.

Konkrétním krokem může být podpora elektromobilů. Rozhodně bychom neměli jít cestou dotací, které akorát pokřivují trh, ale můžeme pro tyto moderní vozy zavést nová a motivační opatření. Jedním z nich jsou například ekologické SPZ, které jsem do silničního zákona prosadil letos a které začínají fungovat v reálném provozu. Napsal jsem o tom článek, můžete si ho přečíst ZDE.

A co Vy? Máte také nápad, jak zlepšit naše životní prostředí? Napište mi ho. Rád ho s Vámi proberu a budu se jím inspirovat.