Česko zavede ekologické registrační značky

V Poslanecké sněmovně v těchto dnech řešíme novelu silničního zákona. Jednou z připravovaných změn je i můj návrh na zavedení ekologických značek. Pokud návrh úspěšně projde legislativním procesem, majitelé elektromobilů a vodíkových vozidel si budou smět už v brzké době zažádat o novou registrační značku.

Možná se ptáte, proč „vymýšlíme“ nové označení některých aut. Díky novému a na první pohled viditelnému označení by se řidiči ekologických vozidel mohli dočkat některých zvýhodnění. Ilustrativně se jedná například o osvobození od úhrady časového poplatku za užití zpoplatněné pozemní komunikace, umožnění jízdy ve vyhrazených jízdních pruzích, úleva z placení poplatků za parkování či za vjezd do vyhrazených oblastí.

A proč to všechno? Chceme totiž podporovat nákup elektromobilů, hybridů a aut na palivové články. V souladu s Akčním plánem o budoucnosti automobilového průmyslu chceme řidiče motivovat k nákupu a užívání ekologicky šetrnějších automobilů. Můžeme tak například snížit množství škodlivých látek ve městech a ovlivnit pozitivně prostředí, ve kterém žijeme.

Můj návrh je inspirován i zkušenostmi například z Německa, Rakouska, Maďarska či Norska. Právě tyto státy už v minulosti pro elektrická vozidla podobnou speciální registrační značku zavedly. Konkrétně v Norsku je používáno označení „EL“ případně „EV“, v Německu pak „E“. Podobnou změnu už dokonce připravuje i Polsko nebo Slovinsko. Právě tento trend nám dává jasně najevo, že jdeme správným směrem.

Někoho možná překvapí, že do definice chceme zahrnout i vodíková vozidla. Důvod je prostý a vychází ze skutečnosti, že tato vozidla fungují na bázi technologie palivového článku. Vodík je v tomto palivovém článku elektrolýzou přeměňován na elektrickou energii, která následně pohání vozidlo.

Dobrou zprávou pro řidiče je, že registrační značku elektrického vozidla bude možné získat automaticky při zápisu vozidla do registru vozidel. A pokud už vaše auto má přidělenou standardní registrační značku, budete si ji smět nechat zdarma vyměnit za značku novou. Jako součást dalšího zvýhodnění totiž v zákonu navrhujeme zakotvení osvobození od poplatků všech vozidel, kterým bude přidělena registrační značka elektrického vozidla. Rozhodně to ale není všechno.

Řidiči by neměli platit poplatky ani za zápis svého auta do registru vozidel, poplatky za vydání tabulky s registrační značkou elektrického vozidla nebo poplatky za zápis změn do technického průkazu vozidla a registru vozidel v situacích, kdy tento zápis souvisí s přidělením registrační značky elektrického vozidla. Myslím si, že tohle je cesta správným směrem a je správné, že podporujeme ekologicky šetrnou dopravu. A jak to vidíte Vy? Mám Vaši podporu? Napište mi! :)