Do stavebního zákona se může vrátit model čisté státní správy

Zdroj: ČTK

Do návrhu nového stavebního zákona by se mohl vrátit původně zamýšlený model čisté státní stavební správy. Předpokládá to pozměňovací návrh skupiny poslanců, o kterém včera debatoval sněmovní hospodářský výbor s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO).

Tento model původně v zákoně byl a měl znamenat, že všechny stavební úřady budou spadat pod stát. Vláda od něj ale ustoupila, a její návrh tak obsahuje možnost fungování stavebních úřadů při obcích a státních úřadů.

Vládní návrh počítá se zřízením nové soustavy úřadů státní stavební správy. Na jejím vrcholu by byl Nejvyšší stavební úřad. Podřízeny by mu byly krajské stavební úřady a Specializovaný stavební úřad pro strategické stavby celostátního významu.

Tento vládou předložený tzv. hybridní model ale současně předpokládá, že o stavbách běžné občanské vybavenosti, jako jsou třeba rodinné domky nebo garáže, by i nadále rozhodovaly stavební úřady na obcích.

„Hybridní model vychází vstříc úředníkům, nikoli občanům. Naším cílem je mít co nejjednodušší a nejrychlejší stavební řízení na všech úrovních, od občanů až po velké projekty. Toho lze dosáhnout jedině jednotně řízeným transparentním postupem,“ uvedl zpravodaj ke stavebnímu zákonu Martin Kolovratník (ANO).

Proto chce spolu s poslanci z dalších stran předložit pozměňovací návrh. Spolu s ním za tím stojí například Petr Dolínek (ČSSD), Leo Luzar (KSČM) nebo Radim Fiala (SPD). Stavební úřady by pak fungovaly po vzoru třeba finančních úřadů nebo katastrálního úřadu. Měly by přitom zůstat tam, kde jsou dnes, a staly by se z nich územní pracoviště.