Já jsem do toho šel. A co Vy, jdete do toho taky?

Mantinely demokracie. Tak přesně takhle se jmenuje iniciativa, kterou v novém volebním období prosazuje Rekonstrukce státu. Mantinely demokracie připomínají určité meze, které žádná vláda bez ohledu na její složení nesmí překročit, pokud chce zachovat základní pravidla odpovědného demokratického vládnutí v České republice. Snaha vychází z předpokladu zdravé dělby moci mezi jednotlivými pilíři demokracie.

Už jste slyšeli o Rekonstrukci státu? Rád bych Vám představil jejich výzvu, ke které jsem se nedávno přihlásil. Než ale začnu, možná bude dobré napsat pár slov pro uvedení do kontextu.

Rekonstrukce státu je platforma expertů, nevládních organizací, podnikatelských asociací a stovek občanů, kteří se před 5 lety spojili, aby nás poslance a politické strany společně zavázali k prosazení 9 konkrétních opatření proti korupci. Jsem rád, že jsem osobně mohl k této aktivitě přispět. V Pardubickém kraji jsem dokonce patřil společně s Jiřím Chvojkou z ČSSD mezi nejaktivnější poslance v prosazování těchto zákonů v našem kraji.

Pojďme už ale k věci. Tahle iniciativa směřuje od občanů právě k nám, vrcholovým politikům a vládě. Stejně jako ostatní i já jsem toho názoru, že je potřeba sdružovat politiky, kteří se zavazují respektovat základní demokratické principy. Proto jsem rád, že se do této iniciativy může přihlásit naprosto každý, ať už jste senátor, poslanec, student nebo kdokoliv jiný.

Je důležité, aby zástupci vládních stran jasně řekli, že nebudou zneužívat své pravomoci a zasahovat do nezávislosti klíčových demokratických institucí. Členové opozičních stran přijetím výzvy naopak říkají, že budou tyto zásady hlídat, prosazovat a informovat občany v případě, že by hrozilo jejich překročení. Tohle je pro mě osobně důležité a myslím si, že v parlamentní demokracii by se mělo jednat o samozřejmost.

A ptáte se, jak mantinely demokracie fungují v praxi? V případě jejich ohrožení se zavazujeme, že vyzveme vládu, aby své jednání změnila. Možná si říkáte, že jestli tento krok může mít skutečně nějaký vliv na vládu, která je navíc kolektivním orgánem. Mám pro Vás dobrou zprávu. V hnutí ANO je nás mnoho takto smýšlejících. A osobně jsem rád, že jedním ze signatářů je dokonce i premiér Andrej Babiš.