Kunčina: krásná škola a příkladné čerpání dotací

Poslední červnový den je neklamným znamením konce školního roku a právě v souvislosti s končícím školním rokem jsem si připomněl návštěvu Základní školy v Kunčině, kterou jsem navštívil společně se starostou obce Kunčina Miroslavem Kubínem. Obec Kunčina se nachází na pomezí mezi Pardubickým a Olomouckým krajem a je jedním z příkladů názorně fungujících obcí.

V rámci návštěvy obce Kunčina, jsem společně s panem starostou Kubínem nemohl odmítnout prohlídku místní školy, která leží na vyvýšeném místě, nedaleko vlakového nádraží. V současnosti ji navštěvuje přes 170 žáků. Škola plní střediskovou funkci pro okolní obce. Hned při vstupu jsem zavzpomínal na svá školní léta, na mé oblíbené předměty nebo také na učitele, kteří v nás zanechali určitou stopu a možná i kvůli nim jsme si potom vybrali svoji životní dráhu.

Z návštěvy školy jsem byl velmi mile překvapen její úrovní. Škola disponuje moderními objekty, které působní na první pohled velmi vkusně. Součástí školy je rovněž multifunkční sportovní areál. Škola v kontrastu s nedávnou zateplenou školní budovou působí velmi moderně. V každé třídě se nachází moderní počítačová technika. Velmi vesele působí práce žáků, kterými jsou vyzdobeny chodby. Rovněž zde vedení školy myslí i na přestávkové aktivity, díky nim si žáci mohou například zahrát stolní fotbal, šipky nebo stolení tenis.

Podle mého názoru škola funguje naprosto příkladně, což se hlavně odráží na zápalu učitelů v čele s paní ředitelkou. Byl bych velmi rád, pokud by alespoň většina škol v České republice fungovala právě jako ta v Kunčině. Je to jistá inspirace pro ostatní, že i škola na malé obci může mít pozitivní energii.

S panem starostou, Miroslavem Kubínem, jsme diskutovali i o jiných tématech, než školních. Jednali jsme například o čerpání dotací k aktivnímu rozvoji obce nebo o fungování Pardubického kraje. Pan starosta mě ujistil, že je s jeho fungováním spokojen. To je dobře, protože to znamená, že kraj funguje správně a plní svoji roli.

Osobně jsem panu starostovi nabídl pomoc – rady s přípravou podkladů pro přihlášení se do projektů, které vypisuje Státní fond dopravní infrastruktury. Jedná se o programy na výstavbu například cyklostezek nebo chodníků. A právě chodník bude pro obec jednou z dalších priorit do budoucna. Při návštěvě místní školy jsem si ověřil, že zde není vůbec žádný chodník. Denně se zde pohybují stovky lidí a zejména malé děti, proto je dobře, že obce mají možnost se přihlásit se svými projekty o dotace, bez nichž by podobné stavební záměry nemohly realizovat.

Tyto projekty osobně velmi podporuji. Pokud to bude možné, rád poradím všem, kteří o to budou mít zájem. Má předchozí slova o úspěšnosti obce v čerpání dotací dokládá i zdejší škola, která je moderní a zateplená. Místním školákům jsem nabídl, stejně jako dětem v Pardubicích, že pokud budou chtít, vezmu je na exkurzi s odborným výkladem do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.