Máte řidičák? Tak tohle si přečtěte, protože se to týká i Vás!

Bodový systém řidičů u nás funguje od roku 2006, je to tedy téměř třináct let. Jako řidiče a zároveň předsedu podvýboru pro dopravu mě tohle téma mimořádně zajímá a rozhodně ho budu sledovat pod drobnohledem. Souhlasím s tím, že je nejvyšší čas jeho podobu „aktualizovat na verzi 2.0“. Přeci jenom za dobu jeho fungování jsme získali mnoho poznatků, které by se měly promítnout do praxe. Například souhlasím s tím, že je zbytečně komplikovaný a taky potřebuje zpřehlednit. Zároveň jsou tu drobné prohřešky, o nichž si myslím, že by neměly být bodově trestány a naopak – existují přestupky, za které bychom měli zavést tvrdší tresty.

Tak schválně, o kolik bodů přijdete za nerozsvícená světla, nezapnutý pás nebo za špatné parkování? Myslím, že spousta lidí nemá jednoduše čas studovat, jaký postih jim vlastně za jaké prohřešky hrozí. Souhlasím tak s prostým rozdělením a se zavedením pravidla "dvakrát a dost" či "třikrát a dost", podle závažnosti prohřešku. Jednoduše prohřešky rozdělit místo do nynějších pěti kategorií bodů pouze do dvou. Budou tak jen dvě kategorie do bodové sazby 4 a 6 bodů. Rozhodně ale nechceme šikanovat běžné řidiče, kteří občas udělají nějaký přestupek, to se stane pravděpodobně někdy každému. Chceme ale trestat piráty silnic a řidiče, kteří jsou nám všem nebezpeční.

Měli bychom například zpřísnit tresty za vjezd na železniční přejezd přes jasný zákaz (jenom si vzpomeňte třeba na nehodu ve Studénce, tady je video) a zavést tvrdší postihy za alkohol a drogy, kvůli kterým umírají na silnicích zbytečně nejen pachatelé, ale i nevinní lidé. Myslím, že proti tomu nelze nic namítat a jestli s tím můžeme něco udělat, udělejme to! Třeba za alkohol za volantem zvednout pokutu místo nynějších 2 500 až 20 000 korun nově na 7 000 až 25 000 korun ve správním řízení. Myslím, že to spoustu lidí odradí a rozmyslí si tak dvakrát, jestli řídit po konzumaci alkoholu...

Ministerstvo dopravy navrhuje ale i pokutu až 10 tisíc korun ve správním řízení za telefonování a psaní zpráv za volantem. To je nebezpečné, jde o jednu z nejčastějších příčin nehod. Loni kvůli nepozornosti za volantem přišlo o život 65 lidí a stalo se téměř 10 tisíc nehod zapříčiněných nepozorností. Kromě tvrdších trestů však novela přináší řidičům i nižší pokuty. Méně závažné prohřešky jako špatné parkování, zapomenuté doklady či nerozsvícená světla by se mohly pokutovat nejvyšší možnou částkou 1 500 korun. V současné době je pokuta o pět set korun vyšší.

Novela zákona by se měla do konce ledna objevit teprve v připomínkovém řízení a zcela jistě k návrhu bude velká diskuze. Budu proto moc rád, když mi napíšete do komentářů nebo na email Váš názor, jestli obecně s revizí bodového systému souhlasíte či nikoliv.