Máte řidičák? Tak tohle si přečtěte, protože se to týká i Vás!

Bodový systém řidičů u nás funguje od roku 2006, je to tedy téměř třináct let. Jako řidiče a zároveň předsedu podvýboru pro dopravu mě tohle téma mimořádně zajímá a rozhodně ho budu sledovat pod drobnohledem. Souhlasím s tím, že je nejvyšší čas jeho podobu „aktualizovat na verzi 2.0“. Přeci jenom za dobu jeho fungování jsme získali mnoho poznatků, které by se měly promítnout do praxe. Například souhlasím s tím, že je zbytečně komplikovaný a taky potřebuje zpřehlednit. Zároveň jsou tu drobné prohřešky, o nichž si myslím, že by neměly být bodově trestány a naopak – existují přestupky, za které bychom měli zavést tvrdší tresty.

Tak schválně, o kolik bodů přijdete za nerozsvícená světla, nezapnutý pás nebo za špatné parkování? Myslím, že spousta lidí nemá jednoduše čas studovat, jaký postih jim vlastně za jaké prohřešky hrozí. Souhlasím tak s prostým rozdělením a se zavedením pravidla "dvakrát a dost" či "třikrát a dost", podle závažnosti prohřešku. Jednoduše prohřešky rozdělit místo do nynějších pěti kategorií bodů pouze do dvou. Budou tak jen dvě kategorie do bodové sazby 4 a 6 bodů. Rozhodně ale nechceme šikanovat běžné řidiče, kteří občas udělají nějaký přestupek, to se stane pravděpodobně někdy každému. Chceme ale trestat piráty silnic a řidiče, kteří jsou nám všem nebezpeční.

bodovy system

Měli bychom například zpřísnit tresty za vjezd na železniční přejezd přes jasný zákaz (jenom si vzpomeňte třeba na nehodu ve Studénce, tady je video) a zavést tvrdší postihy za alkohol a drogy, kvůli kterým umírají na silnicích zbytečně nejen pachatelé, ale i nevinní lidé. Myslím, že proti tomu nelze nic namítat a jestli s tím můžeme něco udělat, udělejme to! Třeba za alkohol za volantem zvednout pokutu místo nynějších 2 500 až 20 000 korun nově na 7 000 až 25 000 korun ve správním řízení. Myslím, že to spoustu lidí odradí a rozmyslí si tak dvakrát, jestli řídit po konzumaci alkoholu...

Ministerstvo dopravy navrhuje ale i pokutu až 10 tisíc korun ve správním řízení za telefonování a psaní zpráv za volantem. To je nebezpečné, jde o jednu z nejčastějších příčin nehod. Loni kvůli nepozornosti za volantem přišlo o život 65 lidí a stalo se téměř 10 tisíc nehod zapříčiněných nepozorností. Kromě tvrdších trestů však novela přináší řidičům i nižší pokuty. Méně závažné prohřešky jako špatné parkování, zapomenuté doklady či nerozsvícená světla by se mohly pokutovat nejvyšší možnou částkou 1 500 korun. V současné době je pokuta o pět set korun vyšší.

Novela zákona by se měla do konce ledna objevit teprve v připomínkovém řízení a zcela jistě k návrhu bude velká diskuze. Budu proto moc rád, když mi napíšete do komentářů nebo na email Váš názor, jestli obecně s revizí bodového systému souhlasíte či nikoliv.