Opilec za volantem? Alkoholový zámek zabrání nastartovat auto

O škodlivosti alkoholu se toho napsalo více než dost. Jenom za prvních pět měsíců má alkohol za volantem za následek téměř 1700 dopravních nehod, kvůli kterým zahynulo 13 lidí. V Česku se proto začínají objevovat první hlasy, které volají po zavedení tzv. alkoholového zámku, který by obviněnému řidiči zabránil nastartovat auto.

Tento vynález pochází ze Švédska, kde si přistižený řidič s alkoholem v krvi může vybrat ze dvou způsobů řešení. Může se rozhodnout, zda podstoupí zákaz řízení, nebo si nechá do vozu dobrovolně namontovat alkoholový zámek. Je pravděpodobné, že tento způsob řešení by přivítali i někteří tuzemští řidiči, kteří například potřebují řidičské oprávnění k výkonu svého povolání. Nicméně je otázkou, zda si člověk za volantem s alkoholem v krvi skutečně zaslouží „druhou šanci“ a pokud ano, musí být nastavena jasná a férová pravidla pro všechny.

Možná Vás tento nápad zaujal a říkáte si, kdyby se takováto novinka mohla objevit v praxi. Všechny úvahy se (zatím) pohybují v rovině diskuze a zjišťuje se, zda by byl o tento nápad vůbec zájem ze strany odborné veřejnosti. Je potřeba, aby takovýto návrh byl nejdříve důkladně a odborně posouzen a teprve pokud odborníci dospějí k názoru, že tato novinka by byla výchovná a prospěšná, můžeme se začít bavit i o legislativní úpravě. Osobně nemám informace o tom, že by Ministerstvo dopravy pracovalo na přípravě zákonné úpravy.

Někdo si může říct, že to celé zní jako daleká budoucnost, která ale ve skutečnosti může být blíže, než si myslíme. Evropská komise navrhuje zavést v EU pro všechny výrobce automobilů povinnost montovat do svých vozů řadu bezpečnostních prvků, mezi nimi i zmiňované alkoholové zámky. Podle záměru Evropské komise by tato povinnost měla začít platit od roku 2021, ovšem jen pro nové vozy.

Věděli jste, že ale i současná silniční legislativa nebrání tomu, aby se alkoholové zámky montovaly do vozidel obsluhovaných profesionálními řidiči? Například v lotyšské Rize musí mít alkoholový zámek všechny autobusy. Bohužel i u nás se stávají případy, kdy řidiči MHD jsou přistiženi při řízení pod vlivem alkoholu a možná tohle by byl nástroj, jak alkohol za volantem nadobro vymýtit...

Alkoholové zámky rozhodně vnímám jako velké téma, na které osobně nemám vyhraněný názor. Někdo může tvrdit, že se jedná o „zbytečnost“. Na druhou stranu mohou posloužit i jako určitá prevence. Je ale otázkou, zda finanční náklady nepřevyšují jejich přínosnost. Možná to vidíte ale jinak. Budu moc rád, když mi napíšete svůj názor, ať už tady na webu nebo na mém facebookovém profilu.