Pardubická firma získala armádní zakázku za více než půl miliardy

Ministerstvo obrany nedávno uzavřelo kontrakt na nákup čtyř souprav letištních radiolokátorů. Ty vyrábí společnost ELDIS Pardubice, která zvítězila ve výběrovém řízení. Radiolokátory představují nezbytný prvek v zajištění přehledu ve vzdušném prostoru vojenských letišť. Osobně jsem velmi rád, že dodavatelem této techniky je česká společnost.

Nové radiolokátory nahradí ty stávající, které jsou na pokraji svého životního cyklu. Jedná se o mechanické modely, které jsou zejména v zimních měsících velmi náročné na údržbu, což výrazně zvyšuje finanční náklady spojené s jejich provozováním. ELDIS Pardubice se zavázalo, že soupravy dodá nejpozději do 30. listopadu 2018.

Ministerstvo obrany za dodání čtyř souprav letištních radiolokátorů zaplatí 538 mil. Kč bez DPH (celkově 650 mil. Kč). Lokátory budou umístěny na 24. základně dopravního letectva Praha-Kbely, 21. základně taktického letectva Čáslav, 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou a vojenském letišti v Pardubicích.

Každá souprava obsahuje primární přehledový radiolokátor, monopulsní sekundární radiolokátor a přesný přistávací radiolokátor. Cena zahrnuje projektové přípravy, nezbytné stavební práce a instalace, testování, zkoušky, školení technického personálu, stanovenou dokumentaci, sady náhradních dílů, měřících přístrojů a přípravků včetně implementace do systémů aktuálních zobrazovacích systémů řízení letového provozu. Současně bude zajištěna servisní logistická podpora všech souprav po dobu až 5 let a garance servisní podpory na dobu 20 let.