Pardubický kraj získá na opravy silnic II. a III. třídy téměř 250 milionů korun

Premiér v demisi Andrej Babiš na včerejším jednání Vlády ČR informoval, že vláda finančně přispěje krajům na opravy silnic II. a III. třídy i v letošním roce. Díky efektivnějšímu výběru daní a úsporám, které oproti schválenému rozpočtu našli jednotliví ministři, získají kraje dohromady částku ve výši čtyři miliardy korun. Pokud vše půjde podle předpokladů, Pardubický kraj může získat z této sumy až 250 milionů korun. Ministerstvo dopravy pod vedením hnutí ANO tak již čtvrtým rokem podpoří opravy silnic nižších tříd.

Vláda stejně jako v předchozích letech i letos podpoří kraje v opravách silnic nižších tříd. Před několika lety jsme se v hnutí ANO zavázali, že budeme kraje finančně podporovat v opravách silnic II. a III. třídy. Některé silnice totiž připomínají spíše tankodrom než kvalitní silnici. I proto jsem rád, že vláda premiéra Babiše drží slovo a naše sliby plní. V letošním státním rozpočtu našla v jednotlivých resortech úspory v celkovém objemu 8,4 miliardy korun. Z této částky dá krajům čtyři miliardy na opravy silnic II. a III. třídy.

Pardubický kraj se stejně jako v předchozích letech dočká výrazné podpory ze strany státu v údržbě silnic II. a III. třídy. Jsem rád, že se nejedná o ojedinělou podporu ze strany státu. Konkrétně v Pardubickém kraji pomáhá stát s opravami silnic nižších tříd už několik let. V roce 2015 Státní fond dopravní infrastruktury poprvé pro Pardubický kraj uvolnil 283 milionů korun. O rok později to bylo 192 milionů korun a v loňském roce tato částka dosáhla výše 184 milionů korun a v letošním roce předpokládáme, že tato částka bude vyšší.

Klíčem rozdělení finančních prostředků bude rozsah silniční infrastruktury v jednotlivých krajích. Kompletní materiál s rozdělením peněz jednotlivým krajům není zatím připraven. Tento týden se sejdou zástupci z Ministerstva dopravy a Ministerstva financí a společně připraví komplexní materiál. Předpokládám, že konečná podoba dokumentu bude hotová během příštího týdne. Pokud vše půjde dobře, Pardubický kraj získá 246 milionů korun. To je skvělá zpráva.

Pardubický kraj se dočká i v následujících letech výrazné státní podpory na konkrétní silnice. V loňském roce se nám povedlo po mnohaletém společném úsilí uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci při přípravě a realizaci dálnice D35 v celé délce trasy po území Pardubického kraje. Díky tomu získáme v následujících letech od státu postupně 2,7 miliardy korun na výstavbu přivaděčů k nové dálnici D35 a na opravy silnic nebo menších obchvatů obcí.