Poslanci dnes udělali radost zájemcům o fotovoltaiku i železničářům

Zdroj: Ekonomickydenik.cz, https://ekonomickydenik.cz/poslanci-dnes-udelali-radost-zajemcum-o-fotovoltaiku-i-zeleznicarum/

Možnost čerpat provozní podporu pro nové solární elektrárny, úlevy pro málo ziskové fotovoltaiky z minulosti i osvobození drážní dopravy od plateb za obnovitelné zdroje. To jsou tři překvapivá doporučení, která dnes odhlasoval hospodářský výbor sněmovny. Jeho úkolem bylo udělat pořádek v desítkách pozměňovacích návrhů k novele energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích před třetím čtením na plénu.

Jednání výboru o novele energetického zákona bylo až překvapivě hladké, trvalo necelou hodinu. Poslanci většinou jen potvrdili své dřívější návrhy. Zklamáni budou investoři do bateriových úložišť energie; pozměňovací návrh poslance Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na ukotvení akumulace energie v zákoně obdržel negativní stanovisko od 11 z 16 přítomných členů výboru. Výrazně delší a živější bylo jednání o nové podobě zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE).

Návrh pustit nové fotovoltaické zdroje do plánovaných aukcí přednesl poslanec Petr Dolínek (ČSSD). Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Karlem Havlíčkem bylo dosud proti, teď však předvedlo názorový veletoč a doporučilo poslancům solární zdroje do aukcí zařadit. Jedná se o možnost, nikoli povinnost. Havlíček před týdnem zmínil, že solární elektrárny by měly přednostně čerpat investiční podporu z Modernizačního fondu a jiných dotačních programů; až po vyčerpání fondů přijdou na řadu aukce na provozní podporu.

Petr Dolínek uspěl také s návrhem, aby existovaly úlevy pro starší fotovoltaické zdroje, které postihne plánované zvýšení solární daně. Pokud by vnitřní výnosové procento (IRR) za celou dobu čerpání zvýhodněné výkupní ceny kleslo pod hranici 6,3 procenta, investor získá možnost požádat o snížení odvodu z vyrobené elektřiny (tzv. solární daň). Podle zdrojů ze solární branže za tuto úlevu lobboval ČEZ, pomohla by totiž jeho nepříliš ziskovým fotovoltaikám v okolí Ralska a Mimoně.

Na návrh poslance Martina Kolovratníka (ANO), který chce provozovatelům železniční a městské hromadné dopravy zcela prominout platby za obnovitelné zdroje, informoval Ekonomický deník již v polovině března. Nesouhlasné stanovisko k tomuto návrhu dal ministr průmyslu Karel Havlíček i zpravodaj novely Pavel Pustějovský (ANO). Havlíček varoval před finančním dopadem na státní rozpočet v rozsahu až jedné miliardy korun ročně. Těsná většina devíti ze 17 hlasujících členů výboru přesto Kolovratníkův návrh podpořila.

Co se týká IRR pro obnovitelné zdroje z let 2006 až 2013, tak prošel kompromisní návrh, o němž Ekonomický deník informoval před týdnem. Při kontrole překompenzace bude platit maximální limit IRR od 8,4 do 10,6 procenta, přesnou výši sazby pro jednotlivé typy elektráren určí vláda. V případě fotovoltaiky se ministerstvo průmyslu vzdalo plánu snížit IRR na 6,3 procenta výměnou za zavedení solární daně pro elektrárny z roku 2009 ve výši 10 procent. Elektrárny spuštěné v roce 2010 se mají vyrovnat s navýšením srážkové daně z 10 na 20 procent.

Další pozoruhodné změny k navržené novele POZE už neprošly. Poslanec Pavel Kováčik (KSČM) chtěl zvýšit výkupní cenu elektřiny pro fotovoltaické zdroje dokončené v lednu a únoru 2011. Za tuto změnu lobbují majitelé těchto elektráren a upozorňují na ztrátové hospodaření. Pochopení u většiny poslanců výboru však nenašli. Zpravodaj novely Pavel Pustějovský obhájil návrh na zvýšení podílu bioetanolu v benzinu z 4,1 na 8,8 procenta, požadavek pirátského poslance Petra Třešňáka na ponechání původního limitu členové výboru odmítli.

Konečné slovo, co se týká podoby energetického zákona a zákona POZE, bude mít poslanecká sněmovna při hlasování ve třetím čtení. To lze očekávat v nejbližších týdnech. Poté ještě musí oba zákony odsouhlasit senát a podepsat prezident.