Poslanci o novém stavebním zákonu nerozhodli. Povolení na žumpu jsem dostal po roce, stěžoval si Kolovratník

Zdroj: iHned.cz, https://byznys.ihned.cz/c1-66920760-poslanci-rozhoduji-o-novem-stavebnim-zakonu-povoleni-na-zumpu-jsem-dostal-po-roce-stezoval-si-kolovratnik

Na své chatě v Hradci Králové jsem se rozhodl vybudovat žumpu. Žádost jsem podal loni v zimě. Povolení jsem dostal po roce,“ prohlásil během projednávání stavebního zákona ve sněmovně poslanec hnutí ANO Martin Kolovratník. Vysvětloval tak, proč se rozhodl zapojit do příprav nového stavebního zákona. Právě Kolovratník je podepsaný pod klíčovým pozměňovacím návrhem, který stavební řízení centralizuje pod státní Nejvyšší stavební úřad. To podpořilo i ministerstvo pro místní rozvoj. U opozice naopak návrh budí rozpor. Poslanci se na středeční schůzi k hlasování nedostali. V projednávání stavebního zákona mají pokračovat v pátek.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) věří, že zákon ve sněmovně projde. Předpokládá, že jej podpoří i komunisté, kteří nedávno vypověděli toleranci vládě. Stavební zákon ale podporují a připojili se i ke zmíněnému Kolovratníkovu pozměňovacímu návrhu.

Schválení nového stavebního zákona bylo jedním z hlavních slibů vládního hnutí ANO. Ministerstvo pro místní rozvoj si od něj slibuje výrazné zlepšení současné situace, kdy získat povolení na stavbu bytového domu trvá v průměru pět let, u dálnic dokonce 13 let. Nový stavební zákon by měl zajistit, aby vydání stavebního povolení zabralo u nejkomplikovanějších staveb maximálně rok. U zmíněné žumpy by to podle Kolovratníka mohl být měsíc.
Největší spor mezi vládou a opozicí se vede o sloučení stavebních úřadů. Stavební řízení je sice i nyní záležitostí státu, v praxi jej ale vykonávají stavební úřady na jednotlivých obcích. Ty nový stavební zákon ruší a úředníky převádí pod státní stavební úřad. Ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že bez této centralizace nelze zajistit dodržování zákonem stanovených lhůt, jelikož si úředníci z různých obcí mezi sebou nemohou vypomáhat s rychlejším odbavením žádostí.

Vláda Andreje Babiše (ANO) chtěla všechny úřady převést pod stát už od počátku příprav zákona. Začátkem loňského roku tím ale vyvolala takový odpor ze strany starostů, že jim sám premiér přislíbil, že si mohou stavební úřady ponechat. Začátkem letošního března však poslanci koaličních stran, tedy ANO a ČSSD, předložili spolu s komunisty komplexní pozměňovací návrh, který vrátil zákon do původního stavu. Tedy takového, kdy obce o úředníky přijdou.

„Našim občanům, zástupcům profesních sdružení a mnohým dalším je úplně jedno, jestli jim dá razítko úředník obce nebo státní úředník. Chtějí ho mít hlavně rychle a chtějí jasné a předvídatelné lhůty. Nemohu si odpustit, že je to navíc spor absurdní, protože obcím tyto kompetence, o které bojují, nikdy nenáležely, pouze je vykonávaly pro stát za více než čtyři miliardy ročně,“ uvedla ve sněmovně Dostálová.

Podle Martina Kupky z ODS, který je nejvýraznější tváří odpůrců nového stavebního zákona, tím vláda rozbíjí roky fungující model stojící na zkušených úřednících. Opoziční strany, které přišly s vlastním návrhem stavebního zákona zachovávajícím obecní stavební úřady, varují, že vznik Nejvyššího stavebního úřadu povede k omezení dostupnosti stavebních úřadů pro obyvatele menších obcí. Podle odpůrců bude také vznikat více nelegálních staveb, protože centralizovaní úředníci do všech koutů Česka nedohlédnou.

„Průtahy při schvalování žumpy nejsou důvodem, aby tady vznikal centrální moloch. Nebezpečí je, že výklad zákona budou nakonec dělat soudy. A lidé, kteří budou chtít něčemu bránit, po přijetí návrhu půjdou k soudu určitě,“ konstatoval v reakci na Kolovratníkova slova poslanec z klubu KDU-ČSL a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Zároveň podle Kupky pod státní stavební úřad nepřejde dostatek úředníků. Z průzkumu mezi stavebními úředníky vzešlo, že z obcí plánuje přejít pod centrální stavební úřad na stejnou pozici zhruba 40 procent lidí. Naopak třetina jich chce zůstat na obecním úřadě a pracovat na jiné pozici. Pětina si plánuje hledat práci úplně jinde. Podle Dostálové to však není problém, protože s novým zákonem ubude úředníkům část agendy a bude třeba jen necelá polovina stávajícího počtu úředníků.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš by problémy zdlouhavého stavebního řízení řešil primárně jeho digitalizací. S ní počítá i ministerstvo. Podle Dostálové mají její první kroky přijít už letos, například umožnění podávat žádosti prostřednictvím elektronických formulářů.