Poslanci schválili zpomalení růstu svých platů

Poslanecká sněmovna se nedávno sešla na mimořádné schůzi. A jaký byl důvod? Růst poslaneckých platů! Pokud bychom totiž neschválili novelu, která zpomaluje růst našich platů, vzrostly by nám od příštího roku o dvacet procent. Také tempo růstu platů je pro mě nepřijatelné a těžko odůvodnitelné. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl bez váhání podpořit vládní návrh, který růst platů omezuje „pouze“ o devět procent. Normu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Mimořádná schůze poslanců jednoznačně patřila mezi žhavá témata uplynulého týdne. Prakticky každý z nás slyšel o tom, že by se nám poslancům měly od příštího roku meziročně zvednout platy o nevídaných dvacet procent. To rozhodně není málo a tvrdím, že pro takto razantní navýšení zde není žádný důvod.

Téma zvyšování poslaneckých platů se řeší už od samotného začátku letošního roku. Přitom po celou tu dobu zastávám konzistentní názor. Ptáte se jaký? Zjednodušeně řečeno, být politikem je výsada. Člověk, který má čest tuto profesi vykonávat, má být adekvátně zaplacen tak, aby se politice mohl věnovat naplno a zároveň, aby se mu to vyplatilo a bylo to pro něj dostatečně atraktivní. Přeci jenom, nikdo nechceme politiky, kteří budou prosazovat soukromé zájmy, ať už své nebo významných společností.

Myslím si, že proti tomuto pohledu lze stěží něco namítat. Zároveň je ale potřeba si férově říct, že by politika neměla být jakýmsi „zlatým vejcem, či žilou“, na kterém si šťastlivci naplní své kapsy. Tak by to bylo prostě špatně a pokud by skutečně došlo k razantnímu navýšení platů o dvacet procent, jednoznačně by to tak bylo.

A jestli jste dočetli až sem, asi málokoho překvapí, jak jsem v tomto případě hlasoval. Rozhodl jsem se podpořit vládní návrh, díky kterému dojde k navýšení platů „jen“ o devět procent. Myslím si, že je to přijatelný kompromis. Vím, že spousta z Vás si teď říká, že by se platy poslanců neměly zvedat vůbec, že už tak jsou dost vysoké. V tomto ohledu ale s Vámi nesouhlasím a rád uvedu proč.

Bez ohledu na barvu politického dresu musím říct, že v Poslanecké sněmovně je mnoho skutečně šikovných poslanců, kteří mají „tah na branku“ a vykonávají tuto profesi se skutečnou láskou a vášní. Vůbec nepochybuji o tom, že chtějí Česko posunovat vpřed. Na druhou stranu je ale potřeba říct, že pokud by tito lidé nepracovali ve Sněmovně, ale v soukromém sektoru, vydělali by si ve spoustě případů mnohem víc.

Chápu, že o práci některých poslanců, voliči neslyší roky, vlastně jenom když se blíží volby. A máte mnohdy pravdu. Jsem poslanec a moc dobře vím, že ne všichni kolegové se své profesi věnují naplno a nejsem přesvědčený o tom, že si takovýto plat zaslouží. Bohužel (a bohudík) taková je „daň“ za demokracii. Věřím ale, že demokratické mechanismy zafungují a nepracujícím politikům voliči vystaví vysvědčení ve volbách. Tak jako se to třeba stalo loni u jednoho nejmenovaného poslance z našeho kraje, který současně zastával vrcholný manažerský post.

Ať už souhlasíte s tím, co jsem napsal, nebo ne, budu rád, když mi napíšete Váš názor. Je to pro mě ohromně důležité.