Potřebné pozemky pro Terminál B město získá směnou za jiné

Pardubice by už brzy mohly vlastnit pozemky potřebné pro výstavbu budoucího Terminálu B, který by měl u nádraží vyrůst za 135 milionů korun. Pokud se městu podaří dohodnout se se všemi majiteli a získat všechny potřebné pozemky, stavební práce na novém autobusovém nádraží by mohly začít už příští rok a obyvatelé se tak konečně dočkají dokončení multimodálního dopravního uzlu v prostoru přednádraží.

Nešlo si toho nevšimnout. Ptáte se ale čeho? No přeci toho, jakou změnou v posledních letech Pardubice prochází. Jenom si vzpomeňme, jak ještě před pár lety vypadala například třída Míru nebo jaké máme dnes krásné přednádraží. Myslím si, že právě přednádraží by mělo být naší „výkladní skříní“. Přeci jenom je to první místo, které návštěvníci Pardubic vidí a zároveň je to i dopravní spojka, kudy denně projíždí spousta lidí.

I to je důvod, proč by tohle místo mělo vypadat příjemně a nabízet komplexní služby občanům. Jsem rád, že takto to vidí i moji kolegové z pardubického zastupitelstva, které vede primátor Pardubic Martin Charvát. Je skvělé, že po desítkách let čekání se konečně dočkáme lávky na Duklu, o které jsem psal ZDE. Lidé už tak nebudou muset riskovat své životy, aby si zkrátili cestu domů přes kolejiště. A za to jsem nesmírně rád.

Ptáte se, kdy konečně začnou stavební práce? Bude to současně s modernizací pardubického železničního uzlu, která je naplánovaná už příští rok. Celá modernizace by měla stát čtyři a půl miliardy korun. Navíc ne všichni ví, že nás čeká i velká modernizace pardubického nádraží. Co si budeme povídat, budova není v dobré kondici a nenabízí zázemí 21. století, které si obyvatelé Pardubic jednoznačně zaslouží. O plánované rekonstrukci nádraží jsem psal ZDE.

Pojďme ale zpět k projektu Terminálu B, jehož realizace začíná mít konkrétní obrysy. Na posledním jednání Zastupitelstva města Pardubic jsme projednávali i schválení záměru směny pozemků za pozemky, které potřebujeme pro terminál. V současné době je totiž klíčová část plochy ve vlastnictví společnosti Eurobit Real. Skvělou zprávou je, že město za směnu pozemků doplatí pouze zlomek ceny.

Potvrdili jsme totiž záměr o směně pozemků se společností. Podle znaleckého posudku má pozemek pro Terminál B hodnotu zhruba 7,6 milionu korun bez DPH. Město proto této společnosti odprodá pozemky v ceně přibližně 7,3 milionu korun též bez DPH. V podstatě se jedná o směnu pozemků a město doplatí pouze rozdíl v ceně pozemků ve výši 300 tisíc korun. Jedná se o zemědělské pozemky v blízkosti Mnětic, které jsou nyní v majetku města Pardubice.

Jsem rád, že jsme záměr o směně pozemků schválili. Udělali jsme tak další malý krůček na dlouhé cestě. Jakmile oficiálně získáme pozemky, čeká nás hledání projektanta a výběrová řízení na dodavatele. Věřím, že první stavební práce na Terminálu B by mohly začít v roce 2019 současně s výstavbou lávky a modernizací nádraží. Město tak konečně bude mít fungující dopravní uzel, který jsme tak dlouho postrádali.