Pozor, chystáte se kupovat novou televizi? Tak zbystřete!

V úterý 4. října jsem se setkal s generálním ředitelem Českých radiokomunikací Martinem Gebauerem. Řešili jsme hlavně digitalizaci televizního vysílání DVB-T2. Ptáte se proč tento přechod bude probíhat a co komu přinese? Nástupnický standard televizního vysílání DVB-T2 nám zajistí oblíbené pořady ve vysokém HD rozlišení. To vše doplněné dokonalou kvalitou přenosu zvuku, jasně ostrým obrazem a plnou sytostí barevného pole.

K tomu, aby lidé mohli využívat současné televize i po roce 2020, budou potřebovat settopbox, který umožní přijímat nový televizní signál. Lidé, kteří plánují zakoupení nových televizorů, by měli být pozorní. Nový televizor musí být vybaven takovou technologií, která umožní přijímat DVB-T2. Potvrzení o tom, zda daný výrobek tento standard splňuje, vydávají přímo výrobci České radiokomunikace.

Pokud si tedy budete kupovat nový televizor, velmi pečlivě si zkontrolujte, aby byl schopen přijímat v novém formátu! Více najdete například na www.ceskeradiokomunikace.cz.

V nedávné době se na mě obrátila celá řada lidí, protože chtějí vědět „proč se zase něco mění“. Důvod je prostý. Evropská unie vydala nařízení, kterým se zužuje stávající pásmo pro televize. A právě část tohoto pásma se předá operátorům mobilních telefonů. Díky tomu budeme mít například zase o trochu rychlejší mobilní internet (nové LTE sítě), než je tomu doposud.

Navíc tato skutečnost nebude výhodná pouze pro občany, ale i pro stát. K uvolněným pásmům vzniknou licence, které budou prodány operátorům prostřednictvím elektronických aukcí. Na základě zkušeností z předešlých dražeb je pravděpodobné, že stát za tyto licence získá velkou finanční částku.

Nové televizory tedy budou muset umět operovat se signály ve zúženém radiovém pásmu. K tomu poslouží technologie vyššího kódování. Tento fakt se pozitivně projeví i na kvalitě televizního vysílání. DVB-T2 využívá až pětkrát hustší síť bodů, pomocí kterých divák v každém záběru sleduje více než dva miliony bodů – tedy pětkrát více než u klasického obrazu. Výsledkem je ostřejší obraz a dokonale syté barvy.

Jediným problémem tohoto bodu je, že dosud neskončila jednání mezi státem a Českými radiokomunikacemi o úhradě zvýšených nákladů na přechod k novému standardu. ČRa v současnosti komunikují s Ministerstvem obchodu a průmyslu, aby získaly jistou finanční podporu. Osobně jsem přislíbil projednání v Hospodářském výboru PSP ČR.

Přesný „jízdní řád“ celého přechodu najdete zde http://www.antena.cz/vse-o-vysilani-v-dvb-t2-h-265-hevc-v-cr-c216/.