Pražské postřehy

Sněmovní parlamentní volby jsou už dávno minulostí. Volby jsou za námi a karty jsou jasně rozdány. Teď jde o to, zda parlamentní strany konečně najdou odvahu a přijmou svůj díl odpovědnosti. Pokud ne a strany budou pokračovat v nastaveném kurzu ve jménu antibabiš, respektive anti-ANO, hrozí předčasné volby. Osobně doufám, že se tento scénář nenaplní a ostatní strany začnou konečně konstruktivně jednat. Jinak by to bylo velké selhání nás všech.

Během volební kampaně jsem se potkával se spoustou z Vás a během toho jsem si uvědomil, jak je důležité všechny informovat o novinkách z Prahy. Chápu to. Nikdo z nás nemá tolik času, aby zachytil všechno, co se objeví v médiích. Proto jsem se rozhodl, že napíšu pár řádků o těch nejdůležitějších událostech, které se od té doby staly.

Až na některé výjimky byly koncem loňského roku ustaveny sněmovní výbory a komise. Jednou z těchto výjimek byla klíčová komise pro kontrolu Generálních bezpečnostních sborů. Do jejího čela byl dvakrát nominovaný poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček, který ani v jednom případě nebyl zvolen. Férově přiznávám, že je to podle mě správný signál. Já osobně jsem s podporou této nominace od začátku nesouhlasil. Byť nezpochybňuji odbornost, ta je jednoznačně vysoká. Důvodem je něco jiného, především chybějící sebereflexe. Rozhodnutí Sněmovny proto vítám a věřím, že v příštím kole vybereme vhodnějšího kandidáta.

V půli ledna jsme hlasovali o důvěře menšinové vládě našeho předsedy a premiéra Andreje Babiše. Dopadlo to tak, jak jsme všichni asi tušili. Vláda důvěru Poslanecké sněmovny nezískala. Řekněme si to narovinu. Nebylo to žádné překvapení. Všechny strany dopředu avizovaly, že se na vládě podílet nechtějí a budou raději NEkonstruktivní opozicí, ale zároveň nebudou hlasovat pro Babišovu vládu.

Otázkou je, co bude teď. Prezident Zeman dopředu avizoval, že druhý pokus na sestavení vlády bude mít Andrej Babiš znovu. V těchto dnech jedná náš expertní tým s ostatními parlamentními stranami a snaží se najít programový průnik, který by umožnil vznik koaliční vlády s parlamentní důvěrou. Pokud se tento krok podaří, pověří prezident Zeman předsedu Babiše pokusem o sestavení vlády. Jakmile tak učiní, bude mít Andrej Babiš 30 dní, aby předstoupil před Poslaneckou sněmovnu a získal důvěru.

Nicméně bez ohledu na tuto skutečnost Poslanecká sněmovna běží a jsme připraveni jednat a tvořit nové zákony. Jedním z nich je i novela zákona o liniových dopravních stavbách, která výrazně pomůže výstavbě dálnic. Navíc mám velkou radost, že jsem dokázal pro tento návrh sehnat podporu všech parlamentních stran, což je skutečně unikátní situace, která se stává málokdy.

Tento návrh zákona navrhujeme jako skupina poslanců a já budu zástupce předkladatelů. Navrhujeme například předběžnou držbu, zavedení specializovaných stavebních úřadů pro posuzování sporů při výkupu pozemků na krajských úřadech, rychlejší výstavbu přeložek sítí a další.

Výše popsané legislativní změny jsou inspirovány německou legislativou. V Německu mají parlamentem schválený a pravidelně aktualizovaný plán výstavby. Všechny akce, které jsou pro stát strategické, musí být schváleny parlamentem a následně mají zjednodušeně řečeno „zrychlený režim“. Není totiž možné se donekonečna odvolávat ve všech stupních řízení a stavby stále blokovat. Proto by bylo velice prospěšné tohoto stavu dosáhnout v české legislativě.

A zajímá Vás, co se bude dít v následujících dnech? Návrh zákona půjde do Poslanecké sněmovny koncem února a následně budeme o této novele jednat. Během března by měl zákon jít i do Senátu. Určitě Vás budu o postupu průběžně informovat, tak nám držte palce.