Překonalo pardubické letiště krizi?

Určitě si to pamatujete taky! V posledních letech kvůli krizi přišlo naše letiště o drtivou většinu cestujících. Mohl za to zejména fakt, že se letiště zaměřilo výhradně na ruský trh. V důsledku uvalení sankcí od EU a poklesu cen ropy došlo i k výraznému úbytku cestujících. Zatímco náklady rostly, příjmy klesaly. To vše v době, kdy se město a kraj dohadovali, zda vybudovat nový terminál za 300 milionů korun, který umožní přepravit v budoucnu více cestujících. Čas nám dal za pravdu a ukazuje se, že letiště má potenciál a krizi překoná.

Statistiky mluví jasně. Za prvních 11 měsíců letošního roku letiště odbavilo o 180 % více cestujících než v roce 2016. Přitom loni jich bylo pouze 31 000. V letošním roce očekáváme výrazně lepší výsledek. Odhadem by jich mělo být zhruba 87 000.

V listopadu došlo k zahájení série letů pro ruské cestovní kanceláře a i díky tomu, bude letošní listopad třetí nejúspěšnější měsíc v historii pardubického letiště. Jen během něj bylo odbaveno bezmála 20 tisíc cestujících. Vyšší počet pasažérů za měsíc letiště odbavilo pouze dvakrát a to před více než čtyřmi lety. Za vzestupem stojí zvýšený zájem ruských cestovních kanceláří. Z Pardubic se létá do Petrohradu, Samary, Jekatěrinburgu, Ufy a Kazaně. Vzestup bezesporu ovlivnila i nová linka Ryanairu do Londýna.

Pokud bude příliv pasažérů na pardubické letiště v prosinci alespoň takový jako v listopadu, odbaví letiště za letošní rok kolem 87.000 cestujících. To je srovnatelné s roky 2007 a 2008, tedy s obdobím před ekonomickou krizí, kdy letiště zažívalo svůj první vrchol. Letošní rok by se tak mohl stát pátým nejúspěšnějším rokem v celkové historii. Je to jednoznačně výsledek velmi dobré manažerské práce vedené ředitelkou Hanou Šmejkalovou.
Další pozitivní zpráva je, že došlo k růstu objemu nákladů na přepravu. Ačkoliv podle slov ředitelky je konec roku 2017 slabší, celkově letos vzroste oproti roku 2016 téměř na dvojnásobek. Letiště do budoucna plánuje, že by se tento segment měl stát jedním z pilířů činnosti letiště.

Musím říct, že mám velkou radost z výsledků hospodaření a z „restartu“ našeho letiště. Bezesporu je dobře, že jsme se rozhodli podpořit výstavbu nového letištního terminálu a to i přes nesouhlas Pardubického kraje. Ředitelka letiště odvádí velmi dobrou práci a má výsledky. Z tohoto důvodu má moji podporu a zasadím se o to, aby jako manažerka měla pevnou pozici. Letišti se daří a má na tom velkou zásluhu.