Řidiči se musí obrnit pevnými nervy, Pardubický kraj čeká 20 oprav

Léto se kvapem blíží a stejně jako každý rok, i letos chtějí silničáři využít nejpřívětivější část roku k opravám důležitých dopravních tahů. Pardubický kraj čekají dvě desítky uzavírek a některé z nich už probíhají dokonce teď. Řidiči by se proto měli připravit na případné dopravní komplikace.

Nebudeme si nic nalhávat. Opravy a s nimi spojené dopravní zácpy a kolony nemá prostě nikdo rád. Nedivím se. I já jsem řidič a ročně najezdím desítky tisíc kilometrů, takže to moc dobře znám. Na druhou stranu si přiznejme, kdy jindy by mělo ŘSD provádět opravy než během léta, které nabízí dlouhodobě přívětivé podmínky pro opravy.

Dobrou zprávou ale je, že ŘSD chce většinu oprav provést za částečně omezeného provozu. To je dobře, protože řidiči nebudou muset hledat alternativní objížďky a mohou využít kyvadlově řízený provoz. Ten by měl být u drtivé většiny všech oprav. Nicméně už nyní víme, že úplná uzavírka bude v trase Voleč - Rohovládova Bělá a Horní Ředice - Holice. Řidiči tak budou muset tyto úseky objíždět přes náhradní trasy.

Spoustu z Vás ale asi zajímá, jak to vypadá s omezeními na páteřní silnici I/35. Právě tady nás čekají během léta tři omezení. V úseku Litomyšl – Řídky se dočkáme nového asfaltového povrchu. Jedná se o úsek v délce čtyř kilometrů. Současný povrch je ve špatném stavu, a proto je dobře, že k opravě dojde. Obdobně je na tom i průtah Litomyšlí, kde budou silničáři pokládat gumoasfalt, díky kterému bude provoz méně hlučný.

Dopravní omezení platí už nyní u obce Janov, kde budou stavební práce probíhat až do konce července. Doprava je v této části omezena a probíhá pouze jednosměrný provoz. ŘSD původně počítalo i s opravou v úseku Býšť – Chvojenec. Nicméně po zvážení tuto opravu odložilo až na příští rok. Z dopravních omezení to ale rozhodně není vše. Ve Velinách u Holic dojde k frézování povrchu a k jeho opravě.

Zřejmě největší komplikace čeká řidiče v úseku Helvíkovice - Žamberk. Probíhá zde výstavba nového mostu přes Divokou Orlici. Starý most už byl ve skutečně špatném stavu a nevyhovoval každodenním potřebám, proto byla jeho demolice nezbytná. Provoz je zde řízen semafory a podle informací, zde vznikají dlouhé kolony.

Pardubáci určitě ví i o částečné uzavírce přímo v Pardubicích. Pro ostatní řidiče dodávám, že silnice I/37 (na obchvatu města) je průjezdná jen směrem od Hradce Králové na Chrudim. Řidiči jedoucí opačným směrem musí jet přes centrum.