Spolek pro výstavbu D35 a D43 pomáhá rozvoji dopravy v Pardubickém kraji

Není žádným tajemstvím, že se dlouhodobě a intenzivně věnuji rozvoji dopravní infrastruktury v Česku, ale i přímo v Pardubickém kraji. Abychom mohli společně koordinovat naše úsilí, založil jsem před dvěma lety Spolek pro výstavbu D35 a D43, kterého jsem předseda. Koncem března jsme měli již třetí výroční schůzi Spolku a hodnotili jsme, co se nám povedlo a na čem musíme společně ještě zapracovat.

Osobně jsem velmi rád, že ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec konstatoval, že Spolek přispěl velkou měrou k dosažení konsensu mezi dotčenými institucemi při přípravě aktualizace Memoranda k přivaděčům k D35 a při specifikaci jednotlivých aktivit v rámci projektu Dopravní uzel Pardubice, o kterém jsem Vás informoval ZDE.

Náš Spolek se dokonce podílel i na posunu příprav výstavby dálnice D43. Jako předseda jsem Ministerstvu dopravy „vnuknul“ myšlenku zahájení příprav ze severní části, kde je trasa této dálnice již stabilizovaná. Z úspěchů to rozhodně není vše. Spolek sehrál významnou roli i při změně přístupu ŘSD při obnově objízdných tras při opravách na silnicích I.třídy, když na setkání se starosty v květnu loňského roku se nám podařilo přimět ŘSD ke vstřícnějšímu přístupu.

Jsem moc rád, že Spolek pro výstavbu D35 a D43 je společný týmový projekt, kde všichni táhneme za jeden provaz. Spolek rozhodně nereprezentuji pouze já, ale naopak, je nás spousta. Například David Švec se v loňském roce zúčastnil několika jednání, která organizoval partnerský Svazek obcí pro výstavbu R43 a členka Spolku senátorka Vítková. Na těchto jednáních přislíbili přítomní zástupci Ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic zvýšení aktivity při přípravě výstavby D43. Senátorka Vítková dokonce svolala veřejné slyšení k petici na podporu D43, kde jsme zdůraznili prioritu přípravy D43 od severu.

Na výroční schůzi jsme ale neřešili pouze uplynulý rok, ale i aktuální informace k D35 a můžu Vám říct, že zaznělo spoustu zajímavých informací. Například člen Spolku a starosta obce Strakov pan Jan Janypka nás informoval, že zastupitelstvo Litomyšle sice velmi těsnou většinou schválilo variantu trasy podporovanou ŘSD, ale ostatním obcím se to nelíbí a rády by vyvolaly další jednání. Osobně jsem panu starostovi nabídl roli mediátora budoucích jednání a věřím, že nalezneme společně takové řešení, které bude přijatelné pro všechny.

Osobně jsem rád, že jsem jako zástupce skupiny předkladatelů mohl členy informovat i o nejaktuálnějším legislativním tématu v oblasti dopravy, který nyní projednáváme ve Sněmovně. Jedná se o návrh novely zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací. Tento návrh změny zákona je velmi potřebný a výrazně pomůže dopravní výstavbě v Česku. Koneckonců jeho důležitost dokládá skutečnost, že se mi podařilo sehnat pro tento návrh podporu napříč všemi poslaneckými kluby. To se skutečně často nestává a je to spíše rarita než pravidlo.

Nedávno jsem k tomu napsal i komplexní článek, který detailně rozebírá novinky, které tento zákon přinese. Článek si můžete přečíst ZDE. A jestli Vás zajímá aktuální stav projednávání a na čem konkrétně na tomto zákonu pracujeme, podívejte se ZDE.

Už v květnu se setkáváme se zástupci samospráv obcí a měst na trase D35. Osobně věřím, že se jednání bude konat v souvislosti s již dlouho očekávaným zahájením výstavby prvních úseků této dálnice. Věnujete se rádi dopravě a zajímají Vás aktuální informace? Staňte se členem našeho Spolku! Členství je zdarma, stačí pouze vyplnit přihlášku, kterou naleznete ZDE.