Stavba úseku dálnice D35 Opatovice nad Labem - Časy dnes byla oficiálně zahájena

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes oficiálně předalo staveniště dalšího úseku dálnice D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy. Stavební práce by měly trvat tři roky a první motoristé by se tak po nové dálnici měli svézt v roce 2022. Skoro třináct kilometrů dlouhý úsek bude stát přibližně 3,3 miliardy korun bez DPH a postaví ho sdružení firem Strabag, M-Silnice a SMP CZ.

Stavba dálničního úseku Opatovicemi nad Labem - Časy dnes byla oficiálně zahájena. „Dokončení a zprovoznění dálnice D35 je jednou z mých absolutních priorit a s ostatními kolegy se snažíme udělat maximum pro co nejrychlejší výstavbu. Po dlouhých letech čekání se nám tak konečně povedlo projekt dálnice D35 rozhýbat a zahájit stavební práce. Předání staveniště automaticky sice neznamená, že stavební práce začnou dnes, přesto je toto datum důležité. Tímto dnem totiž začínají dodavateli stavby běžet lhůty.

Úsek Opatovice nad Labem - Časy naváže na již zahájenou výstavbu dalšího úseku dálnice D35 Časy - Ostrov. Tuto část silničáři předali už minulý rok v prosinci. Dohromady tak je ve výstavbě 27,1 kilometru nové dálnice D35. Součástí předaného úseku jsou dvě mimoúrovňové křižovatky, více než čtyři a půl kilometrů protihlukových stěn nebo přes kilometr dlouhá estakáda, která překonává řeku Labe.

ŘSD vypsalo první soutěž na zhotovitele úseku Opatovice nad Labem - Časy už v roce 2016. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže původní soutěž kvůli chybě ŘSD zrušil a musela se opakovat. Vedení Pardubického kraje se obávalo, že kvůli zrušenému tendru bude doprava vedena jen po druhém úseku a pak bude svedena na krajské silnice. Od samého začátku tvrdím, že tato obava byla zbytečná a současný stav to potvrzuje. ŘSD vypsalo novou soutěž ještě v srpnu 2018 a na konci ledna letošního roku úspěšně podepsalo smlouvu se zhotovitelem. Díky zkrácení termínů oproti předchozímu tendru budou oba úseky zprovozněny současně.

Dálnice D35 propojí Čechy s Moravou a stane se alternativou k dálnici D1. Plánovaná délka dálnice je 210 kilometrů. Nejvíce vázne příprava v Olomouckém kraji. Podle plánů ŘSD by dálnice od Opatovic nad Labem po Mohelnici mohla být hotová v roce 2027.