Výbor doporučil přesunout všechny stavební úřady pod stát

Zdroj: ČTK via www.archiweb.cz, https://www.archiweb.cz/n/domaci/vybor-doporucil-presunout-vsechny-stavebni-urady-pod-stat

Všechny stavební úřady by měly i se svými zaměstnanci spadat pod jednotnou státní stavební správu. Takto doporučil upravit návrh stavebního zákona sněmovní hospodářský výbor. ČTK to řekl zpravodaj k návrhu Martin Kolovratník (ANO). Vláda naproti tomu v materiálu, který předložila poslancům, navrhla takzvaný hybridní model. V něm by o stavbách obvyklé občanské vybavenosti, jako jsou třeba rodinné domky nebo garáže, nadále rozhodovaly stavební úřady obcí.

Hospodářský výbor přijal ke stavebnímu zákonu komplexní pozměňovací návrh, který by se tak měl stát základem pro další projednávání. Stejně jako vládní návrh obsahuje přes 330 paragrafů. Základem navrhované organizační struktury mají být krajské stavební úřady organizované podobně jako třeba katastrální úřady, které budou mít v obcích svá územní pracoviště. Stavební úřady by z obcí nezmizely a lidé se nemusí bát, že by kvůli stavební agendě museli jezdit do krajských měst, uvedl Kolovratník. Návrh počítá i se vznikem Nejvyššího stavebního úřadu, který by sídlil v Ostravě. "Chceme touto změnou zlepšit život občanům," řekl poslanec.

Stejně jako vládní návrh, tak i návrh hospodářského výboru počítá s účinností nového zákona od 1. července 2023. Počítá ale s tím, že už od 1. ledna budou moci vznikat krajské stavební úřady a vláda začne vybírat jejich ředitele, kteří budou mít zhruba rok a půl času připravit vše na fungování podle nového zákona.

Druhé čtení návrhu stavebního zákona by se mělo odehrát v úvodu březnové schůze Sněmovny. Kolovratník řekl ČTK, že pokud Sněmovna přijme za základ komplexní pozměňovací návrh hospodářského výboru, pak navrhne přerušení debaty na dva týdny, aby poslanci měli možnost připravit si své pozměňovací návrhy a směřovat je k návrhu hospodářského výboru.

Část opozičních stran však prosazuje vlastní komplexní pozměňovací návrh ke stavebnímu zákonu. Jejich návrh by zachoval fungování úředníků pod obecními a městskými úřady. Nemuseli by se přesouvat pod stát. Stavební úřady v přenesené působnosti by zůstaly v obcích s rozšířenou působností i v některých dalších menších obcích. Jejich zachování by bylo možné podle stanovených kritérií. Opoziční poslanci z řad Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN argumentují také tím, že jejich návrh je levnější než návrh hospodářského výboru.

Sněmovní výbor pro veřejnou správu sice doporučil návrh zákona schválit, ale skupina opozičních poslanců ze zmíněných pěti stran k němu předložila takzvanou oponentní zprávu. V ní mimo jiné konstatuje, že vládní návrh zákona nevhodně zasahuje do pravomocí krajů, měst a obcí a zásadně narušuje současný smíšený model veřejné správy. Ve svém návrhu pak tito poslanci chtějí zachovat stavební úřady i při obcích.