Zablokovat účet na sociální síti je nepřijatelné, reagují čeští politici na zákaz pro Trumpa

Zdroj: Echo.cz, https://echo24.cz/a/S4U3X/zablokovat-ucet-na-socialni-siti-je-neprijatelne-reaguji-cesti-politici-na-zakaz-pro-trumpa

Blokování účtů na sociálních sítích podle uvážení jejího provozovatele je nepřípustné. Tak většinou hodnotí oslovení čeští politici postup Twitteru, který zablokoval osobní účet @realDonaldTrump amerického prezidenta Donalda Trumpa. Poslanec ODS Jan Skopeček to označuje jako strašlivý zásah do svobody slova, podle pirátského europoslance a místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji by o těchto věcech měl rozhodovat jen nezávislý soud.

Twitter po středečních událostech ve Washingtonu, kde část protestujících Trumpových příznivců vnikla násilím do budovy Kongresu, nejprve dočasně a poté natrvalo zablokoval účet amerického prezidenta Donalda Trumpa. Sociální síť jako důvod uvedla "nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem". Také Facebook tento týden uvedl, že Trumpův účet pozastaví minimálně do konce jeho prezidentského období, stejně jako jeho sesterská síť Instagram.

Zejména u levicověji orientovaných komentátorů se kroky sociálních sítí setkaly se souhlasem, oslovení čeští politici, přestože s Trumpem a jeho názory mnohdy nesouhlasí, se zákazem vkládání příspěvků na sociální síť nesouhlasí.

Podle slov europoslance Kolaji by o tom, zda je nějaký obsah nelegální, měly rozhodovat nezávislé soudy. "Trumpovy nepravdivé výroky ohledně ukradených voleb odsuzuji. Zároveň si ale myslím, že o blokování účtů nebo odstraňování obsahu má rozhodovat nezávislý soud. Je nepřípustné, aby Mark Zuckenberg sám rozhodoval o tom, co je v pořádku, a co ne," hodnotí krok sociální sítě.

BABIŠ A COVID

Účet by Trumpovi nezablokoval ani europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. "Svoboda slova má své hranice. Nikdo nesmí vyžívat k útoku na demokratické instituce. To je podle mě od Trumpa naprostý úlet. Osobně bych účet Trumpa nezablokoval. Twitter má dost způsobů, jak třeba komunikaci omezit nebo problematické tweety skrýt," hodnotí Zdechovský pro deník Echo24, zároveň ale dodává, že problém je hlavně v dosluhujícím prezidentovi USA. "Prezident Trump bohužel zřejmě není v nejlepší psychické kondici a jeho problematická sdělení se objevují jinde," podotkl Zdechovský.

I sám Donald Trump krok Twitteru označil za omezování svobody projevu. "Nás NEUMLČÍ!" tweetoval ze svého oficiálního vládního účtu @POTUS, který má přes 33 milionů sledujících. I zde však Twitter zasáhl a smazal mu několik posledních tweetů. Prezident v nich psal o tom, že v blízké budoucnosti zvažuje vytvoření vlastní sociální sítě.

"Jednali jsme s různými dalšími weby a brzy budeme mít velké oznámení, přičemž se také podíváme na možnosti vybudování naší vlastní platformy v blízké budoucnosti," stojí ve tweetech účtu @POTUS.

Krok sociální sítě zkrizitovali i někteří poslanci vládního hnutí ANO "Vzpomněl jsem si na slova sira Humphreyho ze seriálu “Jistě, pane ministře”: Cenzura je nepřijatelná, je to relikt totality, my jsme se jen demokraticky rozhodli to nezveřejnit... Tohle není dobré. Z kolébky demokracie a svobody slova se stává její hrobník," napsal Patrik Nacher na Twitter . S Nacherem souhlasí i jeho stranický kolega Martin Kolovratník. "Twitter je soukromá firma. Ale je správné, když zablokuje prezidenta? Podle mě spíš ne, svoboda slova má prostě prioritu."

Skopeček krok Twitteru považuje za zásah do svobody slova a demokratických principů. "Sociální sítě do velké míry převzaly roli tradičních médií a jsou dnes často hlavními kanály pro komunikaci mezi voliči a politiky. Umlčování nepohodlných politiků bourá představu svobodné, demokratické soutěže. A platí to v případě jakéhokoliv politika, ať jsem, nebo nejsem jeho fanoušek, ať souhlasím či nesouhlasím s jeho chováním v posledních dnech či týdnech. Nejde tu “jen” o Trumpa, Twitter v tomto neumlčel jen prezidenta USA, ale dal najevo, že ho nezajímá ani více jak 72 jeho milionu voličů. Tento krok tak jen prohloubí strašlivé rozdělení a politickou a společenskou krizi v USA. Voliči Trumpa nezmizí dnem, kdy nastoupí do křesla prezidenta Joe Biden," sdělil deníku Echo24.

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja pracuje v Evropském parlamentu na legislativě, která má za cíl v budoucnosti reformovat pravidla na Internetu. Tzv. akt o digitálních službách v prosinci loňského roku představila Evropská komise. "V Evropském parlamentu budu i nadále prosazovat, aby finální rozhodnutí o nelegálním obsahu bylo v rukou nezávislých soudů," říká Kolaja.