Zastupitelstvo se na Letní stadion „vrátí na podzim“

Viděli jste fotbalovou tabulku? FK Pardubice suverénně míří do první ligy. Naše město tak dost možná bude mít své sportovní zastoupení v nejvyšších soutěžích nejpopulárnějších sportů v Česku – v hokeji a ve fotbale. Jako Pardubák mám z tohoto úspěchu velkou radost. Mrzí mě však skutečnost, že pokud postoupíme, na prvoligový fotbal si jen tak u nás nezajdeme. Proč?

Kdo z Vás byl v posledních letech na stadionu Pod Vinicí, lídra druhé nejvyšší soutěže FK Pardubice, rozhodně ví, že stadion má svá nejlepší léta již za sebou. Na první pohled je patrné, že nesplňuje parametry pro nejvyšší soutěž. Pokud náš fotbalový klub postoupí, pak s největší pravděpodobností bude v příští sezoně hrát domácí zápasy v azylu v Mladé Boleslavi.

Situace by se ale již brzy mohla zásadně změnit. Už na podzim totiž budeme hlasovat o modernizaci, díky které získá stadion větší kapacitu ale především i parametry pro první fotbalovou ligu. Není sporu o tom, že toto hlasování rozhodne o dalším osudu pardubického fotbalu.

V půli června rada města schválila zadávací podmínky pro soutěž na zhotovitele metodou Design & Build. Společnost, která v zadávacím řízení zvítězí, bude zodpovědná nejen za stavbu, ale také za přípravu projektové dokumentace ve všech stupních, přičemž město jako zadavatel specifikuje ve svém zadání účel, rozsah a podmínky plnění. Vítěze soutěže budeme znát na přelomu září a října.

Zároveň na podzim budeme znát, jak moc koronavirová pandemie zasáhla městskou kasu. Tato skutečnost je důležitá pro předložení návrhu rozpočtového krytí na investiční akci. Připomínám, že náklady budou „zastropovány“ na maximální částce 430 milionu korun. Navýšení ceny je eliminováno tím, že projektovou dokumentaci i samotnou stavbu bude realizovat jedna firma.

Souhlasím s tím, že se jedná o opravdu velkou částku. Nicméně je potřeba si uvědomit, že stadion je v dezolátním stavu. město tak splácí dluh sportovišti, jehož opravy byly v minulosti zanedbané. Pardubický primátor dokonce odhaduje, že stadion je podinvestován o 150 až 200 milionů korun. V první fázi chceme opravit a zmodernizovat stadion bez východní tribuny, která je kulturní památkou, okolních ulic a nábřeží. Stavební práce by měly dohromady trvat 20 měsíců.